Dębica po raz drugi informuje o ograniczeniu produkcji opon

Firma Oponiarska Dębica wyprodukuje w 2008 roku o 15 proc. opon do samochodów osobowych i o 12 proc. opon do samochodów ciężarowych mniej niż zakładano, poinformowała spółka w komunikacie. Przychody spółki będą o 3 proc. niższe od zakładanych, ale zarząd podtrzymał prognozę zysku netto.

Najważniejsze informacje gospodarcze na twoją stronę. Ściągnij nasz gadżet.

"Decyzja zarządu [o obniżeniu produkcji - przyp. ISB] została podjęta w wyniku uzyskania od kluczowego klienta eksportowego spółki, firmy Goodyear, informacji o dalszym zmniejszeniu w 2008 roku zamówień na opony produkowane przez spółkę, czego powodem jest osłabienie popytu na rynkach europejskich" - czytamy w komunikacie.

Firma poinformowała, że skutki spadku sprzedaży eksportowej w 2008 roku zostaną skompensowane zwiększeniem marży w tym obszarze. Dlatego wartość przychodów netto będzie o 3 proc. niższa od prognozowanych a zysk netto - nadal ma być zgodny z wcześniejszą prognozą.

Dębica już drugi raz w tym roku poinformowała o obniżeniu planowanej produkcji. W czerwcu obniżyła prognozę przychodów o 8 proc. wobec prognozowanych w lutym 1.616 mln zł, ale podtrzymała prognozę 90 mln zł zysku netto.

Dębica prognozowała w lutym br., że w 2008 roku jej zysk netto wyniesie 90 mln zł przy 1.616 mln zł przychodów ze sprzedaży.

Dębica miała po audycie 57,03 mln zł zysku netto przypisanego w 2007 roku wobec 60,99 mln zł zysku rok wcześniej. Przychody wyniosły 1546,54 mln zł wobec 1525,81 mln zł rok wcześniej.

Głównym akcjonariuszem Dębicy jest Goodyear, spółka zależna The Goodyear Tire & Rubber Company, która skupiła w ogłoszonym w lutym wezwaniu, 844.728 akcje, stanowiące 6,12 proc. kapitału Firmy Oponiarskiej Dębica, osiągając w niej 65,99 proc. udziałów. Goodyear podtrzymał w kwietniu plany ogłoszenia wezwania na pozostałe walory - ma to nastąpić do 25 sierpnia 2009 roku.

Zobacz co piszą polskie media