Bawaria: będą antypapieskie manifestacje

Niemieccy księża robią, co mogą, by godnie przyjąć przylatującego do Bawarii Benedykta XVI. Na ich drodze staną jednak demonstranci, którzy już zapowiadają antypapieskie manifestacje

Do pielgrzymki Benedykta XVI w rodzinne strony Papieża zostało niespełna pięć dni, a 7 mln katolików mieszkających w 12-milionowej Bawarii już na dobre zdążyło oszaleć na punkcie papieskich gadżetów: niedźwiadki w papieskich strojach, T-shirty z Benedyktem XVI, biało-żółte flagi i piwo Papstbier - wszystko schodzi na pniu. Sześciodniowa pielgrzymka - podczas której papież odwiedzi m.in. Ratyzbonę, Altötting, Marktl-am-Inn, Fryzyngę, a przede wszystkim Monachium - jest dla nich tak ważnym wydarzeniem, że o jeden dzień opóźniono nawet rozpoczęcie roku szkolnego, aby dzieci mogły powitać papieża. - Ugościmy Benedykta XVI nawet lepiej niż Polacy gościli Jana Pawła II - zapowiadają tamtejsi księża, którzy już od dwóch miesięcy razem harują od świtu do nocy przy budowie ołtarzy i porządkowaniu terenów.

Jednak jest rzecz, która spędza im sen z powiek. - W Monachium zgłoszono dwie demonstracje przeciwko papieżowi i Kościołowi - mówi kard. Friedrich Wetter, arcybiskup Monachium-Fryzyngii (chodzi o Socjalistyczną Niemiecką Młodzież Robotniczą i gejowską organizację Różowa Lista).

- My tylko chcemy zaprotestować przeciwko antygejowskiej polityce papieża - tłumaczy Thomas Niederbühl, szef Różowej Listy (z wykształcenia teolog katolicki).

- Będziemy interweniować, jak tylko dojdzie do jakiejkolwiek manifestacji czy happeningów, które mogłyby popsuć atmosferę. Wobec prób obrażania Benedykta będziemy bardzo rygorystyczni - ripostuje Wilhelm Schmidbauer, szef bawarskiej policji.

- Czuć napięcie, ale miejmy nadzieję, że nic nie zakłóci pielgrzymki. Choćby nie wiem jak się starali, i tak nie ma szans, by atmosfera była taka jak podczas pielgrzymek Jana Pawła II do Polski - ocenia ks. Stanisław Stenka z Polskiej Misji Katolickiej w Norymberdze, który razem ze 180-osobową grupą pracujących tam Polaków 12 września jedzie na spotkanie z Benedyktem XVI do Regensburga.