Ropociągi PERN dostały prezesa z MPO

Od początku września nowym prezesem państwowej spółki PERN ?Przyjaźń?, do której należą strategiczne rurociągi z Rosji, będzie Krzysztof Gan, dotąd kierującym Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania w Warszawie. Członkiem zarządu PERN ds. finansowych został Leszek Moskwiak, były wiceprezes PZU.

Drugi raz w tym roku zmienił się prezes PERN "Przyjaźń". To strategiczna państwa spółka, do której należą rurociągi, transportujące ropę naftową z Rosji do rafinerii w Polsce i Niemczech oraz na tranzyt do Naftoportu w Gdańsku. Konkurs na nowego prezesa PERN wygrał Krzysztof Gan, który był doradcą Lecha Kaczyńskiego jako prezydenta Warszawy. Ostatnio Gan był prezesem warszawskiego MPO. Konkurs na stanowisko wiceprezesa PERN ds. finansowych wygrał Leszek Moskwiak. Od lutego do listopada 2002 r. był on członkiem zarządu PZU w zarządzie Zdzisława Montkiewicza. Został odwołany przez ministra skarbu Wiesława Kaczmarka - jak podawała "Gazeta" - po konflikcie w sprawie kontraktu na komputeryzację PZU przez Prokom. Po odejściu z PZU Moskwiak był zastępcą dyrektora finansowego Polimex Cekop.

Konkurs na stanowisko członka zarządu PERN ds. strategii firmy wygrał Marcin Jastrzębski, który od końca zeszłego roku zasiadał w radzie nadzorczej PERN, a od kwietnia był wydelegowany do zarządu spółki. Wcześniej Jastrzębski przez kilka pracował w Polkomtelu, a przed powołaniem rządu PiS współpracował w Radzie Warszawy z obecnym ministrem gospodarki Piotrem Woźniakiem. W zarządzie PERN zasiadają jeszcze Stanisław Trzop, powołany na początku roku jak członek zarządu ds. technicznych (pracował w PERN w latach 80.) oraz Sławomir Stachowicz, członek zarządu ds. gospodarczych, związany z PERN od 1994 r.