Włodzimierz Hereźniak nowym prezesem Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Włodzimierz Hereźniak został wczoraj nowym prezesem Jastrzębskiej Spółki Węglowej, największego w Europie producenta węgla koksowego. W konkursie pokonał 14 kontrkandydatów.

Hereźniak od półtora miesiąca pełnił obowiązki prezesa JSW SA, przedtem z kierowania spółką zrezygnował Leszek Jarno.

Do konkursu ogłoszonego przez radę nadzorczą zgłosiło się 15 osób i był to rekord w górnictwie. Wczoraj w nocy rada zdecydowała, że rywalizację wygrał Hereźniak, który błyskawicznie otrzymał nominację. - Najważniejsze będzie zwiększenie zysków oraz inwestycje w nowe złoża węgla - powiedział nowo wybrany prezes.

Hereźniak ma 52 lata, jest absolwentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Pracował m.in. w kopalni Knurów, a od roku 2005 był wiceprezesem Remkoksu.

Rada wybrała też dwóch nowych wiceprezesów: 31-letni Daniel Ozon, wcześniej m.in. dyrektor departamentu restrukturyzacji Banku Handlowego w Warszawie, został wiceprezesem JSW SA do spraw nadzoru właścicielskiego i strategii kapitałowej, a 35-letni Robert Ostrowski, wcześniej zajmujący się finansami w Mittal Steel Poland, został wiceprezesem ds. ekonomiki i finansów.

Nie udało się natomiast wyłonić trzeciego wiceprezesa, który ma odpowiadać za marketing i jakość węgla. Rada uznała, że żaden ze zgłoszonych kandydatów nie miał wystarczającego doświadczenia. Konkurs zostanie rozstrzygnięty prawdopodobnie 8 września.

Nowy prezes będzie miał masę pracy, bo w pierwszym półroczu tego roku Jastrzębska Spółka Węglowa zarobiła dwa razy mniej niż przed rokiem. I to mimo tego, że spółka sprzedała o pół miliona ton więcej węgla niż w 2005 r. - Mniejszy zysk spowodowany był spadkiem cen - mówi Edyta Tomaszewska, rzeczniczka JSW SA.

Jastrzębska Spółka Węglowa zrzesza pięć kopalń i zatrudnia prawie 20 tys. pracowników.