Niekonstytucyjna ulga sportowa

Bliski koniec podatkowej ulgi sportowej. Trybunał Konstytucyjny uznał w czwartek, że ulga została wprowadzona ?z naruszeniem konstytucyjnie określonej procedury?.

Mimo to ulga będzie obowiązywała do końca tego roku.

Ulga sportowa pojawiła się w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych z początkiem tego roku. Wprowadzono ją tylnymi drzwiami - nie poprzez nowelizację ustawy o PIT, lecz ustawą o sporcie kwalifikowanym. Intencje były szlachetne - miała zachęcić do sponsorowania klubów sportowych. Ulga daje podatnikom prawo do odliczenia wydatków "na działalność klubów sportowych mających osobowość prawną i licencję sportową skupiających co najmniej 50 zawodników, w tym 30 juniorów". Wydatki odpisuje się od dochodu - limit to 10 proc. rocznego dochodu podatnika.

Szybko okazało się jednak, że nowa ulga to bubel podatkowy. - Ulga jest źle skonstruowana - przyznał w styczniu "Gazecie" ówczesny wiceminister finansów Mirosław Barszcz.

Chodzi o to, że ulga pozwala podatnikom odliczyć wydatki np. na własne zajęcia sportowe w klubie: wynajęcie sali gimnastycznej, kortu, a nawet klubowy basen lub mecze piłkarskie. Nic dziwnego, że Ministerstwo Finansów postanowiło zniechęcić podatników do korzystania z ulgi. Do izb skarbowych wysłało pismo, w którym mówi o potrzebie dokumentowania odliczanych wydatków imiennymi dokumentami (choć ustawa o PIT o tym nie wspomina). Zapowiada też kontrole zeznań podatników, którzy skorzystają z ulgi na sport.

Nie koniec na tym. Na wniosek Ministerstwa Finansów prokurator generalny zaskarżył przepisy dotyczące ulgi do Trybunału Konstytucyjnego. Pretekst: do uchwalonej przez Sejm ustawy o sporcie kwalifikowanym wpisał ją Senat. Prokurator generalny stwierdził, że nie miał do tego uprawnień.

W czwartek Trybunał podzielił tę opinię. Uznał, że określone w konstytucji procedury uchwalania zostały złamane. Mimo to, mając na uwadze, że trwa rok podatkowy i część podatników już poniosła wydatki uprawniające do ulgi, Trybunał zdecydował, że zniknie ona z ustawy o PIT dopiero 1 stycznia 2007 roku.