Koalicjanci biorą władzę w radiu publicznym

W lokalnych rozgłośniach Polskiego Radia przetasowania. Krajowa Radia Radiofonii i Telewizji powołała nowe rady nadzorcze w 17 regionach. Trudno nie zauważyć, czym kierowano się przy obsadzaniu stanowisk. Górę wzięły przynależność partyjna i koneksje, a nie umiejętności i doświadczenie. Tym sposobem, zamiast mediów niezależnych politycznie, powstała sieć rozgłośni pod szyldem PiS-LPR-Samoobrona

W związku ze zmianami na scenie politycznej KRRiTV postanowiła zmienić skład rad nadzorczych. Zwyciężyła zasada, krytykowana przez PiS przed wyborami, zgodnie z którą ekipa rządząca obsadza swoimi ludźmi spółki skarbu państwa, w tym media publiczne. Członków rad, ustanowionych jeszcze w czasach rządów lewicy, zastąpiły osoby rekomendowane przez PiS, Samoobronę i LPR. Najczęściej są to ludzie mało, bądź w ogóle nieznani i bez doświadczenia w mediach. O przykłady nie trudno. W radzie Radia Olsztyn zasiądzie właściciel agencji ochrony i działacz PiS, który w odpowiedzi na pytanie, co wie o radiu, odpowiada: "W młodości byłem DJ-em i prowadziłem dyskoteki. Z działalnością radiową nie miałem styczności".

W Bydgoszczy zarząd nadzorował będzie aktywista Młodzieży Wszechpolskiej, o którym nie słyszeli ani pracownicy rozgłośni, ani politycy PiS, ani samej LPR. W radzie Radia Gdańsk znajdzie się specjalista od złomowania i wyburzeń, a w radzie Radia Zachód - żona posła Samoobrony, szeroko znana w środowisku, ale bynajmniej nie medialnym, lecz... hodowców psów. Rzecznik KRRiTV, Tomasz Różański, oraz partyjni notable w regionach zarzekają się, że polityczne rekomendacje nie miały nic do rzeczy przy nominacjach, rzeczywistość pokazuje jednak co innego. Teraz, po ustanowieniu rad nadzorczych, w wielu rozgłośniach szykuje się kolejna rewolucja na szczycie, czyli zmiana dotychczasowych zarządów i prezesów.

Radio Białystok - księgowa i znajomy senatora LPR

Nowymi członkami rady nadzorczej Radia Białystok zostali: Grzegorz Kunowski, Elżbieta Nowacka-Sznurkowska, Józef Nowak i Gniewomir Rokosz-Kuczyński oraz prawdopodobnie Adam Kubik. Łączą ich prawicowe poglądy. Grzegorz Kunowski jest radnym sejmiku województwa z ramienia LPR, Józef Nowak - członkiem PiS, Elżbieta Nowacka-Sznurkowska to księgowa, prawdopodobnie rekomendowana przez PiS, a Gniewomir Rokosz-Kuczyński to dobry znajomy senatora LPR, Jana Szafrańca, a także były krakowski radny i kandydat na prezydenta tego miasta. Jako jedyny z nowo powołanych członków ma doświadczenie medialne (w latach 1989-1992 był pracownikiem Telewizji Polskiej). Prawdopodobny przewodniczący rady - Adam Kubik - jest z kolei powiązany z Krzysztofem Putrą, szefem PiS na Podlasiu, obecnie wicemarszałkiem Senatu.

Radio Pik (Bydgoszcz)- aktywista Młodzieży Wszechpolskiej i doradca gospodarczy Leppera

Nowym prezesem bydgoskiego Radia PIK zostanie Michał Jagodziński, pracę zarządu będzie nadzorował Jacek Tkaczyk, a członkami rady zostaną: Jolanta Kuligowska-Roszak, Jerzy Kęcik i Artur Piotrowicz. Największe emocje budzi Tkaczyk - aktywista Młodzieży Wszechpolskiej z Siedlec, który nie ma nic wspólnego z Bydgoszczą i żadnego doświadczenia w mediach. Kuligowska-Roszak i Kęcik byli rekomendowani przez PiS, Kuligowska była w zarządzie Radia PiK do czasu przejęcia w nim władzy przez SLD, Kęcik pracował w kancelarii Jerzego Buzka, natomiast Piotrowicz to przewodniczący toruńskiej Samoobrony i doradca gospodarczy Andrzeja Leppera. Nowy prezes - Michał Jagodziński pełnił tę samą funkcję do 2000 roku, a ze stanowiska odszedł w atmosferze skandalu związanego odprawami, jakie pobrał zarząd (po 400 tys. zł na osobę).

Radio Gdańsk - spec od wyburzeń i zaopatrzeniowiec

Nad Radiem Gdańsk będą czuwali: Sławomir Niecko - pracownik firmy zajmującej się wyburzeniami, Andrzej Gackowski - szpitalny zaopatrzeniowiec, Wojciech Charkin - przewodnik i Marek Łochwicki - prezes firmy medialnej. Niecko jest działaczem LPR i startował do Sejmu z listy AWS, Gackowski był delegowany przez Samoobronę , natomiast Charkin i Łochwicki weszli do rady z poparcia PiS.

Radio Zachód (Gorzów, Zielona Góra) - żona posła Samoobrony i syn działacza PiS

W rozgłośni Radia Zachód oprócz partyjnego, ważny był również klucz rodzinny i towarzyski. Do rady weszli: Aleksandra Sawicka-Starosta - żona posła Samoobrony Waldemara Starosty, Artur Grygiel - syn działacza PiS i Romana Olejniczak - znajoma prezydent Zielonej Góry, Bożeny Ronowicz. Członkiem rady został też Jan Pasierbowicz popierany przez PiS. Jako jedyny pracował wcześniej w mediach: Był współzałożycielem i udziałowcem katolickiego Radia Gorzów. Od czterech lat uczy religii w podstawówce.

Radio Kielce - córka senatora PiS i skarbnik PiS

Do rady nadzorczej Radia Kielce weszła Agnieszka Massalska - córka senatora PiS Adama Massalskiego, Jarosław Karyś - skarbnik PiS w Świętokrzyskiem i zarazem przewodniczący rady nadzorczej PKS, Edmund Zając - wiceprezes okręgu świętokrzyskiego LPR i Agnieszka Szlęk, popierana przez Samoobronę.

Radio Kraków - członkowie rady nadzorczej Agencji Rozwoju Regionalnego i prezes upadłej spółki

Partyjny podział łupów odbył się i w Radiu Kraków. PiS reprezentuje tam Witold Petrulis i Tomasz Sanecki, LPR - Jan Andrzej Wieczorkowski, a Samoobronę - Bogumiła Rybiałek, która w poprzednich latach bezskutecznie startowała w różnych wyborach z list KPN i Unii Wolności. Żaden z członków rady nigdy nie pracował w mediach. Wieczorkowski i Sanecki zasiadają już w radzie nadzorczej Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Rybiałek prowadziła spółkę komunalną, zlikwidowaną przez władze miasta z powodu strat, które przynosiła.

Radio Lublin - 25-letni magister, lekarz i restaurator

W Radzie nadzorczej Radia Lublin zasiądą: Piotr Wawrzeński - 25-letni, świeżo upieczony magister prawa, Piotr Dreher - lekarz oraz Anna Chudek - radca prawny. Wawrzeński, rekomendowany przez Samoobronę, pisał m.in. do "Kuriera Lubelskiego" i odbył staż w TV Puls, Dreher wydawał w przeszłości konserwatywną gazetę "Goniec Wolności", a Chudek jest znajomą Andrzeja Mańki, posła LPR. W radzie zasiadł też Dariusz Baran - właściciel lokalu, w którym często spotykają się liderzy lubelskiego PiS. Po naszych informacjach, że ma sprawę karną w sądzie, Baran oddał się do dyspozycji szefowej KRRiT. Tomasz Różański, rzecznik przewodniczącej KRRiT, poinformował, że Elżbieta Kruk oczekuje od Barana rezygnacji ze stanowiska, bo KRRiT nie wiedziała o jego sprawie w sądzie

Radio Olsztyn - szef Samoobrony na Warmii i Mazurach i szef agencji ochrony

Nowi członkowie rady nadzorczej Radia Olsztyn to: Zenon Złakowski, Andrzej Wróblewski, Andrzej Sikorski i Ewa Chajęcka. Oficjalnie do rekomendacji kandydatów przyznaje się tylko Samoobrona i LPR. Z ramienia Samoobrony w radzie zasiadł Wróblewski - szef partii na Warmii i Mazurach, natomiast LPR rekomendowało do rady Złakowskiego - prawicowego dziennikarza, prowadzącego audycję katolicką "Droga". Co do Sikorskiego, to wiadomo, że jest działaczem PiS w powiecie szczycieńskim, a w 2005 roku bez powodzenia startował w wyborach do Sejmu. Prowadzi agencję ochrony.

Radio Opole - szef Samoobrony w Opolu i członkowie PiS

Skład nowej rady nadzorczej Radia Opole to: Jerzy Roszkowiak i Adrian Czubak - członkowie PiS, Jerzy Okrzesa, desygnowany przez LPR i sympatyk tej partii oraz Jan Butmankiewicz - szef Samoobrony w Opolu i prawdopodobny kandydat na prezydenta Opola. W sprawie tego ostatniego w opolskiej prokuraturze toczy się śledztwo, które ma rozstrzygnąć, czy podpisy pod listą poparcia dla niego jako kandydata do Senatu w ub. roku nie zostały sfałszowane.

Radio Merkury (Poznań) - rzecznik leszczyńskiej Samoobrony i protegowana Renaty Beger

W skład rady nadzorczej w poznańskim Radiu Merkury wejdą: Zdzisław Maciej Papież, rzecznik leszczyńskiej Samoobrony, Małgorzata Ciemięga, którą, jak nieoficjalnie wiadomo, poparła posłanka Renata Beger oraz Katarzyna Materna i Tomasz Naganowski rekomendowani przez PiS. Noganowski, specjalista w zakresie prawa prasowego i prawa własności intelektualnej, pracował w Stowarzyszeniu Radia Publicznego. Papież współpracował z "Panoramą Leszczyńską". Pozostali kandydaci nie mają nic wspólnego z mediami.

Radio Rzeszów - kierownik biura posła LPR i szef ZUS

W radzie nadzorczej Radia Rzeszów zasiądą: Zbigniew Sieczkoś, były wojewoda podkarpacki związany z AWS, Justyna Gorczyca, była kierownik biura posła Janusza Kołodzieja z LPR, Józef Matusz, dziennikarz "Rzeczpospolitej" oraz Marek Augustyn Smoliński, szef ZUS. Sieczkoś i Matusz byli rekomendowani przez PiS, Gorczyca miała poparcie LPR, Smoliński natomiast kojarzony jest z Samoobroną.

Radio Szczecin i Radio Koszalin - były sekretarz pomorskiej LPR i była asystentka posłanki PiS

W Radiu Szczecin i Radiu Koszalin też zmiany. W radzie nadzorczej Radia Szczecin znalazł się Ireneusz Fryszkowski - były sekretarz zachodniopomorskiej LPR, zasiadający także w radzie nadzorczej TVP, Marta Giezek - do niedawna asystentka posłanki PiS, Mirosławy Masłowskiej i Artur Kubaj - politolog popierany przez Samoobronę. Natomiast w Radiu Koszalin do rady weszli: Krzysztof Legun, popierany przez PiS, Franciszka Pniewska - działaczka LPR oraz Dariusz Dudkiewicz rekomendowany przez Samoobronę.