Sprzedać "Financial Times"?

Mniejszościowi akcjonariusze brytyjskiego koncernu Pearson domagają się restrukturyzacji spółki. I sprzedaży dziennika "Financial Times"

Choć Pearsonowi udało się istotnie poprawić wyniki finansowe i zwiększyć zysk netto w zeszłym roku o 30 proc. do poziomu 1,15 mld dol., akcjonariusze domagają się większego przyspieszenia. Ich zdaniem największy wydawca podręczników na świecie powinien pozbyć się swego ramienia prasowego wydającego m.in. prestiżowy dziennik "Financial Times". Marjorie Scardino, prezes brytyjskiego koncernu, wielokrotnie podkreślała, że nie zamierza sprzedawać się gazety. Czy ulegnie tym razem?

Jak poinformował "The Wall Street Journal" - amerykański dziennik gospodarczy i największy konkurent "Financial Timesa" - domagają się tego Morley Fund Managament oraz F&C Asset Management, czyli najwięksi z mniejszościowych akcjonariuszy koncernu. Analitycy szacują, że "Financial Times", który dopiero od niedawna przynosi zyski, jest wart ok. 1,1 mld euro. Przychody prasowego ramienia Pearsona wyniosły w zeszłym roku 922 mln euro.