Dodatkowe 20 mln zł dla górników

Wicepremier Andrzej Lepper powiedział, że górnicy chcą nadal negocjować z rządem. Wykluczają jednak udział w rozmowach wiceministra gospodarki Pawła Poncyljusza. Tymczasem Poncyljusz zaprasza na jutro górników, bo ma dla nich już 120 mln a nie 100 mln zł

Rząd chce przedstawić nowe propozycje górnikom, domagającym się większych wypłat nagród z zysków. Wiceminister gospodarki Paweł Poncyljusz zaproponował przedstawicielom górników spotkanie jutro w południe podczas posiedzenia Komisji Trójstronnej. Górnicy jeszcze nie wiedzą, czy przyjmą zaproszenie. Wiceminister zapewnił, że rząd złagodził swoje stanowisko i jest gotów zgodzić się na 8-procentowe wypłaty z zysku w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Do tej pory zgadzał się na 7 procent. W Kompanii Węglowej rząd proponuje wypłatę 700 zamiast 600 złotych.

Na wypłaty dla górników rząd chce łącznie przeznaczyć około 120 milionów złotych. Do tej pory proponował 100 milionów, a górnicy domagali się 180. Rząd chce też złagodzić warunki, konieczne do wypłaty nagród.

Wcześniej Andrzej Lepper spotkał się w Katowicach z protestującymi górnikami. Lepper powiedział na konferencji prasowej zorganizowanej po rozmowach, że górnicy są gotowi rozmawiać w każdej chwili i każdym miejscu. Zapowiedział też, że będzie namawiał premiera, by z górnikami negocjował minister gospodarki Piotr Woźniak, a nie Paweł Poncyljusz.

- Nie stawiają wymagań dużych, tylko to, co się im należy - powiedział Lepper podczas konferencji prasowej po spotkaniu z protestującymi.

Lider związkowców Wacław Czerkawski powiedział, że planowana na środę manifestacja górników w Warszawie nie została odwołana. Podkreślił, że stanowisko górników w tej sprawie może być zmienione pod warunkiem odwołania obecnego rządowego negocjatora. Powtórzył, że wiceminister Paweł Poncyljusz jest nie do zaakceptowania dla górników i nie będą oni z nim rozmawiać.