Sikorski: rozwój lotnictwa priorytetem MON

Minister obrony Radosław Sikorski zapewnił, że jednym z priorytetów jego resortu jest rozwój polskiego lotnictwa. Sikorski podkreślił, że nie ma bezpieczeństwa Polski bez bezpieczeństwa w powietrzu. Minister przypomniał, że w tym roku przylecą do Polski pierwsze samoloty myśliwskie F-16, których nasze lotnictwo będzie mieć 48.

Sikorski podczas pikniku lotniczego w podwarszawskiej Góraszce wyraził przekonanie, że słynna polska szkoła latania ma szansę nie tylko na kontynuację tradycji, ale i na rozwój. Dodał, że rząd podjął szereg decyzji, które pozytywnie wpłyną na rozwój lotnictwa. Należy do nich budowa sieci nowoczesnych radarów, przystąpienie do programu kontroli przestrzeni powietrznej AWACS i zaoferowanie lotniska w Powidzu na bazę systemu rozpoznania naziemnego NATO. Będzie to największa i najnowocześniejsza instalacja Sojuszu w Polsce.

Radosław Sikorski po raz pierwszy jest na pikniku w Góraszce jako minister. Szczególnie zainteresowały go pokazy pilotów śmigłowców, którzy wykonali powietrzny balet 12-tonowymi maszynami szturmowymi Mi-24.

Dzisiejsze pokazy rozpoczęły się desantem skoczków spadochronowych z Aeroklubu Warszawskiego. Chwilę później swoje umiejętności zaprezentował wielokrotny mistrz Polski w akrobacji lotniczej, Robert Kowalik. Organizatorzy spodziewają się przeszło 10 tysięcy widzów.