Prezydent popiera twórców i naukowców

Prezydent skrytykował pomysł likwidacji 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu dla twórców i naukowców. Lech Kaczyński zasugerował, że może zawetować ustawę niekorzystną dla twórców.

Prezydent po spotkaniu ze środowiskami twórczymi wyraził nadzieję, że nie będzie musiał sięgać po swoje konstytucyjne uprawnienia i wskazał, że problem może zostać rozwiązany w trybie perswazyjnym. Wyjaśnił, że jutro przedstawi swoją opinię na spotkaniu z przedstawicielami rządu na posiedzeniu Rady Gabinetowej.

Likwidację 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu Lech Kaczyński nazwał rozwiązaniem bardzo ryzykownym. Dodał, że proponowane zmiany pogorszyłyby bardzo sytuację naukowców i twórców.

Potrzebę podjęcia dialogu na temat propozycji zmian w systemach podatkowych wyraził też marszałek Sejmu. Według Marka Jurka zasadnicza debata publiczna na ten temat rozpocznie się jednak dopiero wtedy, gdy rządowe projekty trafią do Sejmu.

Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, profesor Tadeusz Luty, tłumaczy, że jego środowisko nie walczy o przywileje dla siebie, a o jakość edukacji. Tadeusz Luty mówi, ze trzeba przekonać młodych ludzi, że Polska potrzebuje twórców.

Rektor jednej z niepublicznych szkół wyższych, Profesor Andrzej Koźmiński mówi, że proponowana przez resort finansów zmiana obniżyłaby poziom polskiej edukacji. Jego zdaniem to samobójcza polityka, bo polska nauka już teraz jest niedofinasowana.

Również wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Nauki, Krystyna Łybacka przekonuje, że walka naukowców o zachowanie 50 procentow kosztów uzyskania przychodu nie jest fanaberią naukowców. Łybacka argumentuje, że naukowcy wydają spore pieniądze na przygotowanie się do pracy dydaktycznej.

Rektorzy wyższych uczelni nie zamierzają pikietować ani blokować rekrutacji na studia. Z politykami chcą cały czas rozmawiać pokojowo. Profesorowie po dzisiejszym spotkaniu z prezydentem mają nadzieję, że uda im się zmienić decyzję ministra finansów.

List w obronie korzystnego opodatkowania twórców wystosował też do prezydenta przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Lider PO zauważa, że 50-procentowy koszt uzyskania przychodów nie jest przywilejem dla twórców, jak twierdzi wicepremier Zyta Gilowska, a jest związany z innym sposobem zarabiania oraz warunkami pracy.

Lech Kaczyński