PO: Narodowy front przeciwko podatkom

Platforma Obywatelska krytykuje pomysły podatkowe rządu. Posłowie PO utrzymują, że propozycje te spowodują wzrost wydatków najmniej zarabiających Polaków.

Platforma przedstawiła na konferencji prasowej wyliczenia, z których ma wynikać, że roczne wydatki przeciętnej rodziny wzrosną o ponad dwa i pół tysiąca złotych. Jak twierdzi wiceszef partii Jan Rokita, chodzi o rodzinę z jednym lub dwojgiem dzieci, gdy jedno z rodziców pracuje jako twórca lub naukowiec. Rokita powiedział, że ci ludzie stracą najwięcej na propozycjach podatkowych rządu.

Wiceszef sejmowej komisji finansów Zbigniew Chlebowski zapewnił natomiast, że Platforma Obywatelska będzie bronić Polaków przed wzrostem podatków.

Rządowe propozycje zakładają między innymi, że w latach 2007- 2008 zostanie utrzymana trzystopniowa skala podatkowa ze stawkami 19, 30 i 40 procent. Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie ulg, w tym ulg prorodzinnych. Od przyszłego roku obejmą one rodziny z co najmniej trojgiem, a później z dwojgiem dzieci.

Rząd chce od przyszłego roku obniżyć wysokości kosztów uzyskania przychodów z 50 do 20 procent, a w przypadku 20 procentowych do 10 procent. Dotyczy to osób uzyskujących przychody z działalności wykonywanej osobiście oraz uzyskujących przychody z praw majątkowych, w tym autorskich. Zasady te będą obowiązywać do roku 2009, a wpływy uzyskane po zmianie przepisów mają zostać przeznaczone na wsparcie kultury i nauki. Rząd planuje zrównanie akcyzy na olej opałowy i napędowy, a także podwyżkę akcyzy na gaz, używany do napędu samochodów.