We wtorek rząd zajmie się podatkami

Nie wiadomo, czy Zycie Gilowskiej uda się przeforsować swój projekt.

W poniedziałek nowelizacją ustaw podatkowych zajmował się Komitet Rady Ministrów. W jego skład wchodzą wiceministrowie z różnych resortów. Komitet to niejako rozgrzewka przed posiedzeniem rządu.

Projekt zmian w podatkach budzi sporo kontrowersji. Zyta Gilowska chce od 2007 r. obniżyć o 4 pkt procentowe składkę na ubezpieczenie rentowe (z 13 do 9 proc. płacy brutto) . Zyskiem z tej obniżki podzieliliby się po połowie pracodawca i pracownik. Niższa byłaby też składka na ubezpieczenie chorobowe - 1,80 zamiast 2,45 proc. płacy brutto, ale obowiązek jej opłacenia zostałby w całości przerzucony na pracodawcę.

Po raz pierwszy od kilku lat waloryzowane mają być także progi podatkowe i kwota wolna od podatku. Wszystkie te zmiany przyniosą budżetowi ubytek ok. 9 mld zł.

Resort finansów chce to sobie częściowo odbić, podnosząc o 25 gr na litrze akcyzę na benzynę oraz zrównując stawki podatku na olej opałowy i napędowy. Wprawdzie ogrzewający domy opałem mają dostać rekompensaty, ale i tak branża jest temu mocno przeciwna. Przedsiębiorcom nie podoba się także pomysł likwidacji uproszczonych form opodatkowania - karty i ryczałtu. Dotyczy to ok. 800 tys. przedsiębiorców, którzy będą musieli przejść na zasady ogólne, co wiąże się z większą biurokracją.

Protestują też naukowcy i artyści, którym resort finansów chce zabrać ulgowe 50-proc. koszty uzyskania przychodu.

Ta mniej korzystna dla podatników część planów Gilowskiej nie podoba się koalicjantom PiS-LPR i Samoobronie. Prawdopodobnie dlatego projekt zmian w podatkach, który resort skończył opracowywać już w kwietniu, do tej pory nie przebił się na rząd. W końcu resort finansów dopiął jednak swego - wszystko wskazuje na to, że Rada Ministrów jutro zajmie się projektem. Jeśli go przyjmie, to w ciągu kilku tygodni trafi do parlamentu.