BBC pokaże mundial na żywo w internecie

Nie trzeba mieć telewizora, ani dekodera. By obejrzeć mecze tegorocznego mundialu wystarczy szerokopasmowe łącze, ale koniecznie na Wyspach

Brytyjska telewizja publiczna BBC pokaże mistrzostwa świata w piłce nożnej za darmo w sieci. Mecze będą nadawane na żywo, co oznacza, że internetowa transmisja będzie walczyć o widza bezpośrednio ze stacjami telewizyjnymi. W Wielkiej Brytanii mundial będzie transmitowany przez BBC oraz komercyjną ITV. - Wiemy, że ludzie oglądają przekaz telewizyjny przez internet głównie w pracy, więc oczekujemy, że nasza transmisja pozwoli im śledzić na bieżąco to, co się dzieje w Niemczech - mówi Roger Mosey, szef sportu w BBC.

Brytyjska telewizja publiczna ma prawa do grupowych meczów angielskiej reprezentacji oraz - jeśli wyjdzie z grupy - do jej meczów w 1/8 i 1/4 finału. Angielscy kibice będą mogli oglądać je na witrynach bbc.co.uk/worldcup oraz bbc.co.uk/sport. Ponadto na tych witrynach będą dostępne czterominutowe fragmenty ze wszystkich 64 spotkań turnieju.

Zła wiadomość jest taka, że z usługi będą mogli skorzystać wyłącznie brytyjscy użytkownicy szerokopasmowego internetu (system będzie sprawdzał adresy IP).

Internetowym transmisjom będzie towarzyszył komentarz z BBC Radio 5 Live oraz tekstowe relacje na żywo. BBC już wcześniej transmitowała piłkę nożną w internecie, ale nigdy na taką skalę.

W Polsce mundial będą pokazywać Polsat oraz TVP, ale żadna z nich nie pokaże turnieju w internecie. - Do tej pory nie sprzedaliśmy internetowych praw do mundialu żadnej firmie z Polski - powiedział nam Joerg Polzer z biura prasowego szwajcarskiej firmy Infront handlującej prawami do tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej. Infront sprzedał prawa do transmisji mundialu w telefonii komórkowej i internecie blisko 50 firmom z całego świata. - Udział nowych mediów w sprzedaży praw do imprezy wyniósł 10 proc. - powiedział nam Polzer, ale nie ujawnił wartości sprzedanych praw. Wiadomo jednak, że Infront zapłacił FIFA za prawa miliard euro, a więc wartość mundialu w nowych mediach należy szacować na ponad 100 mln euro.

Turniej rozpocznie się już 9 czerwca.