Rektor chce usunąć wystawę ''Niech nas zobaczą''

Władze poznańskiego Uniwersytetu żądają usunięcia dwóch wystaw fotografii z głównego hollu Collegium Polonicum w Słubicach. "To cenzura" - uważa profesor Bożena Chołuj, współorganizator projektu.

W połowie maja w foyer uczelni w Słubicach otwarto dwie ekspozycje: "Niech nas zobaczą" - przeciwko homofobii oraz "Moje życie - moja sprawa" Polskiej Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Obie ekspozycje są efektem polsko - niemieckiego projektu "Hegemonia kulturowa i płeć". Obie były wcześniej prezentowane w Polsce, jedna z nich w Sejmie.

Organizatorzy nie chcą poddać się naciskowi. "Będziemy stanowczo protestować przeciwko przeniesieniu wystaw do maleńkiej galerii" - powiedziała Radiu Merkury Poznan profesor Chołuj. Jej zdaniem, Uniwersytet powinien być miejscem szerzenia idei tolerancji, a niezrozumiałe działania uczelni dyskwalifikują tę ideę.

Rzecznik UAM Marzena Barańska twierdzi, że rektor nie nakazał zamknięcia wystawy, tylko jej przeniesienie w inne, mniej eksponowane miejsce. "Te fotografie są kontrowersyjne, stąd taka, a nie inna decyzja władz uczelni" - powiedziała nam rzecznik Barańska. Pertraktacje w sprawie przeniesienia wystaw jeszcze potrwają. Ich organizatorzy uważają, że nie ma powodu przenosić zdjęć, rektor zdecydował, że stanie się to w najbliższą środę.