Na Słowacji ruszyła fabryka Peugeot-Citroena

Zaczęła się produkcja aut w nowej fabryce aut francuskiego koncernu Peugeot-Citroen (PSA) na Słowacji. Do końca roku z tej fabryki do salonów sprzedaży trafić ma 60 tys. aut Peugeot 207.

Fabryka koncernu PSA w miejscowości Trnava na Słowacji zaczęła produkcję samochodów w trzy lata po położeniu kamienia węgielnego pod jej budowę. Seryjna produkcja samochodów zacznie się pod koniec czerwca i do końca roku z zakładu do salonów sprzedaży ma wyjechać 60 tys. aut Peugeot 207. W przyszłym roku produkcja wzrośnie do 240 tys. sztuk, a w 2008 r. zakład osiągnie maksymalną zdolność produkcyjną 300 tys. pojazdów rocznie. Zatrudnienie w fabryce, które teraz wynosi 2,2 tys. osób, do końca roku wzrośnie do 3,4 tys. pracowników. W związku z uruchomieniem nowej fabryki na Słowacji, PSA postanowiło zamknąć fabrykę swoich aut w Wielkiej Brytanii. Produkowano tam aut Peugeot 206, poprzednika modelu wytwarzanego w Trnavie. Pracę straci 2,3 tys. pracowników brytyjskiej fabryki francuskiego koncernu.

W 2007 r. zacznie się rozbudowa fabryki w Trnavie. Od 2010 r. PSA chce budować na Słowacji nie tylko samochody osobowe, ale także dostawcze. Po rozbudowie zakład będzie mógł produkować do 450 tys. samochodów rocznie.