Trampki dogadają się z iPodem

Dwie ikony kultury młodzieżowej - iPod i Nike - ostrzą sobie zęby na rynek sportowego obuwia, które potrafi zmierzyć tempo biegu czy spalone kalorie.

O tym, jak ma wyglądać mariaż przenośnego odtwarzacza iPod z butami Nike, opowiedzieli szefowie obu koncernów - Steve Jobs (Apple Computer) i Mark Parker (Nike). Wystarczy, że miłośnik joggingu, który ma iPoda nano oraz buty Nike z nowej linii Air Zoom Moire (za 100 dol.), dokupi za 29 dol. zestaw, który pozwoli na bezprzewodowe przesyłanie danych z czujnika w bucie do iPoda.

Informacje o przebytym dystansie, tempie biegu czy liczbie spalonych kalorii będzie można podejrzeć na ekranie iPoda albo (dzięki dodatkowemu oprogramowaniu) odsłuchiwać; a po biegu - zapisać na stronie nikeplus.com

Zestaw ma pojawić się m.in. w sklepach Apple w lipcu. Nike szacuje, że w tym roku wypuści na rynek cztery miliony par nowych butów (w siedmiu różnych rodzajach).

To kolejny przykład, jak giganci obuwia sportowego próbują połączyć swoje produkty z elektronicznymi gadżetami. Np. Adidas szykuje na jesień czujnik, który przymocowany do butów będzie wysyłał do specjalnego zegarka dane o rytmie bicia serca, tempie biegacza i dystansie, jaki przebył.