Handel zaproszeniami na papieskie msze

Wejściówki na uroczystości z papieżem Benedyktem XVI pojawiły się na aukcji internetowej Allegro. - To niemoralne! - mówią księża i wzywają do zaprzestania handlu zaproszeniami

O tym, że o darmową wejściówkę na uroczystości z Benedyktem XVI będzie trudno, wierni wiedzieli już od kilku tygodni. Najszybciej rozeszły się zaproszenia na msze w Warszawie czy uroczystości w Wadowicach. Księża, widząc ogromne zainteresowanie, ostrzegali Polaków, że nie można handlować wejściówkami do sektorów na uroczystości z papieżem Benedyktem XVI. Jeszcze kilka dni temu ks. Robert Nęcek z krakowskiej kurii wyraźnie tłumaczył: "Wejściówki są bezpłatne i ich sprzedaż oraz zachęcanie innych do odstąpienia są niemoralne". Nic to nie dało! Wielu Polaków, którzy w swoich parafiach dostali za darmo wejściówki do sektorów na uroczystości z papieżem Benedyktem XVI, wystawia je teraz na Allegro: "Mam do sprzedania wejściówki na wizytę papieża w Wadowicach. Sektor na rynku, bardzo dobra widoczność, sektory nie będą przepełnione! Cena wywoławcza 19,99 zł. Proszę o szybką decyzję i wpłatę pieniążków, żeby mieli Państwo bilety na czas" - to tylko jedna z wielu ofert na Allegro. Można też kupić wejściówki np. na niedzielną mszę na Błoniach czy na sobotnie spotkanie młodzieży z papieżem w Krakowie. Dlaczego wierni sprzedają wejściówki? Zadzwoniliśmy do mieszkańca Elbląga, który wystawił bilety: - Dostałem zaproszenie, z którymi nie mam co zrobić, więc je wystawiłem na aukcji. Zostały mi jeszcze trzy na Błonia - mówi. Gdy opowiedzieliśmy o wszystkim odpowiedzialnym za pielgrzymkę księżom, byli jednomyślni: "Allegro powinno usunąć aukcje". - Jest wolność w kraju, ale nie wszystko jest na sprzedaż - mówi bp. Józef Guzdek.

Reakcja portalu na wieść o handlu zaproszeniami była natychmiastowa. - Usuniemy te aukcje - obiecał Bartek Szambelan z Allegro.