Kopalnie nie podzielą się zyskiem z górnikami

Nie będzie podziału pieniędzy dla górników z ubiegłorocznych zysków trzech śląskich spółek węglowych. Zdaniem wiceministra gospodarki Pawła Poncyljusza, pieniądze te zamiast trafić do kieszeni górników mają być przeznaczone na inwestycje w górnictwie.

Minister powiedział, że mechaniczny podział pieniędzy między pracowników spółek może źle wpłynąć na kondycję finansową kopalń. Jego zdaniem, górnictwo boryka się z wieloma problemami, które sytuację dodatkowo pogarszają.

Poncyljusz wymienił tu ponadnormatywny wzrost wynagrodzeń i uniezależnienie go od efektywności. Wspomniał także o osobach, które mają uprawnienia emerytalne, ale nadal pracują w spółkach oraz o zakładowych układach zbiorowych pracy. Poseł PiS dodał, że o tych czterech sprawach będzie chciał rozmawiać w czasie dyskusji o wypłacie pieniędzy z zysków.

Jastrzębska Spółka Węglowa, Katowicki Holding Węglowy i Kompania Węglowa zarobiły w ubiegłym roku ponad miliard złotych. Część z tych pieniędzy mieli otrzymać górnicy - na osobę przypadłoby nawet kilka tysięcy złotych.

Z takim podziałem nie zgadza się ministerstwo gospodarki. Górnicy zapowiadają, że będą protestować przeciwko tej decyzji.