Japońska dioda odeśle błękitny laser do lamusa

Na rynek trafiają pierwsze odtwarzacze DVD z błękitnym laserem, a już wkrótce ta technologia może trafić do lamusa. Japońscy naukowcy skonstruowali diodę LED, która pozwoli gromadzić na dyskach dużo więcej danych niż przy technologii laserowej

Najnowsze odtwarzacze DVD wykorzystują standard Blu-Ray, błękitnego lasera. Do tej pory w odtwarzaczach wykorzystywano lasery rubinowe. Fale świetlne tych laserów mają długość 605 nanometrów, co pozwala "czytać" dyski, na których zapisuje się do 4,5 gigabajtów danych. Fale błękitnego lasera są krótsze - mają tylko 405 nanometrów długości. Mogą "czytać" jednowarstwowe dyski, na których zapisano aż 27 gigabajtów danych. Zapisując na płycie więcej danych, można poprawić jakość odtwarzanej muzyki i obrazów, zmieścić więcej nagrań i filmów.

Technologia błękitnego lasera jeszcze się nie upowszechniła, a już ma konkurencję. Japońscy naukowcy z ośrodka badawczego NTT Basic Research Labs. skonstruowali diodę świetlną LED, która wykorzystuje fale ultrafioletowe o długości 210 nanometrów. Zastosowana w odtwarzaczach "czytałaby" dyski o pojemności kilka razy większej niż błękitny laser. Dioda zużywa też mniej energii niż laser.