GSM 1800 dla Telekomunikacji Kolejowej

Przetarg na częstotliwości dla telefonii komórkowej w paśmie GSM 1800 wygrała spółka Telekomunikacja Kolejowa z grupy PKP, poinformowała w poniedziałek prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) Anna Streżyńska.

\W piątkowej wypowiedzi dla radia PiN Streżyńska zasugerowała, że prawdopodobne jest ponowne rozpisanie przetargu. Mówiła, że ma wątpliwości dotyczące procedur formalnych tego przetargu, a także, czy został podczas niego zachowany warunek konkurencji.

Oferty na częstotliwości z zakresu GSM 1800 złożyły w styczniu br. trzy podmioty: Telefonia Dialog (2 oferty), PTK Centertel (1) i Telekomunikacja Kolejowa (2). Rezerwacja będzie uprawniała do wykorzystania tych częstotliwości na obszarze całej Polski do 31 grudnia 2020 roku.

Polskie Koleje Państwowe (PKP) utworzyły Telekomunikację Kolejową 1 października 2001 roku na bazie Dyrekcji Teleinformatyki Kolejowej.

Telekomunikacja Kolejowa jest jednym z wiodących operatorów sieci szkieletowych w Polsce. W skład sieci kablowych wchodzą kable światłowodowe o łącznej długości około 6000 km (w tym w ringach miejskich około 400 km) oraz sieć kabli miedzianych dalekosiężnych i miejscowych o łącznej długości około 22 tys. km, podała spółka na swoich stronach internetowych.

Telekomunikacja Kolejowa zarządza też m.in. siecią telefoniczną, o pojemności 120 tys. numerów z 65 tys. abonentów, (w tym większość podłączonych do central cyfrowych).

W ub. tygodniu Streżyńska powiedziała, że w jej ocenie na polskim rynku jest jeszcze miejsce dla trzech nowych operatorów telefonii komórkowej - jednego UMTS (spółka P4) i dwóch operatorów GSM 1800 - oprócz trzech obecnie działających.