Polska ulubieńcem światowych inwestorów

Polska znalazła się na piątym miejscu wśród krajów, które cieszą się największym zaufaniem wśród światowych inwestorów wynika z corocznego raportu firmy doradczej AT Kearney.

Raport sporządzono na podstawie ankiety wśród menedżerów firm generujących 70 proc. światowych inwestycji bezpośrednich, poinformowali we wtorek przedstawiciele AT Kearney Polska.

W poprzednim raporcie Polska znalazła się na dwunastym miejscu. W najnowszej ankiecie, do której dane były zbierane w grudniu 2005 roku, nasz kraj pod względem zaufania inwestorów wyprzedziły jedynie Chiny, Indie, USA i Wielka Brytania. Spośród innych krajów naszego regionu na 5 miejscu znalazła się Rosja, na 11 Węgry, a na 12 - Czechy.

"Jest korelacja między FDI Confidence Index [indeksem sporządzony na podstawie ankiety -przyp. ISB] a rzeczywistymi inwestycjami. Do pierwszych pięciu krajów na liście trafia w ciągu roku 35 proc. wszystkich inwestycji na świecie, do 10 pierwszych krajów 40 proc. inwestycji, a do czołowych 25 krajów ponad 70 proc." - powiedział Aleksander Kwiatkowski, prezes AT Kearney Polska, podczas konferencji prasowej.

Wśród inwestorów europejskich Polska znalazła się na trzecim miejscu pod względem zaufania inwestorów jako miejsce do inwestowania, za Chinami i Indiami, a wśród inwestorów z USA i Kanady - na 10 miejscu.

Raport pokazał również, że Polska jest w Europie trzecią preferowaną lokalizacją dla centrów badawczo-rozwojowych po Wielkiej Brytanii i Niemczech.

Według AT Kearney dla światowych korporacji Polska jest atrakcyjnym miejscem do inwestowania w centra różnego rodzaju usług, jak centra księgowe korporacji czy call centers.