Polkomtel ma już 10 mln klientów

Liczba klientów Polkomtela przekroczyła już 10 mln osób wobec 9,05 mln osób na koniec 2005 roku. Operator sieci Plus GSM podtrzymał plany zwiększenia liczby użytkowników w całym roku o przynajmniej 2 mln osób.

Przychody i zyski Polkomtela mają być w tym roku lepsze niż w 2005 roku, pomimo spadku przychodów na jednego użytkownika, zapowiada wiceprezes spółki Mirosław Bielicki.

"Konferencja zbiega się w czasie prawie dokładnie z momentem, kiedy Polkomtel osiągnął bazę 10 milionów klientów. Od początku roku ta baza wzrosła prawie o milion" - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Bielicki.

Dodał, że przyrost liczby użytkowników w pierwszych miesiącach tego roku to głównie zasługa pozyskiwania klientów usługi pre-paid.

Wiceprezes Polkomtela podtrzymał prognozy mówiące, iż w całym bieżącym roku spółka pozyska 2 mln nowych klientów.

"Jak zapowiadaliśmy, w tym roku będzie przynajmniej 2 mln nowych klientów. Jeśli wzrost rynku się utrzyma, to będzie to zdecydowanie powyżej 2 mln, ale na razie pozostajemy przy 2 mln" - powiedział Bielicki.

W ocenie prezesa Polkomtela, mimo erozji cen i spadku przeciętnych przychodów na jednego użytkownika (ARPU), przychody i zyski Polkomtela w tym roku będą lepsze niż w latach ubiegłych.

"Chcemy rosnąć szybciej niż rynek, w zeszłym roku rynek wzrósł o około 10 proc., w tym roku erozja cen spowoduje, że będzie to trochę mniej. Wzrost Polkomtela powinien dotyczyć wszystkich najważniejszych wskaźników rachunku wyników" - zapowiada Bielicki.

Zysk netto Polkomtela wzrósł w 2005 roku o 16 proc. do 1.067,11 mln zł przy przychodach 6.495,96 mln zł (wzrost o 13 proc.). Zysk na sprzedaży wzrósł w zeszłym roku o 16 proc. do 1.293,22 mln zł, zaś zysk operacyjny powiększony o amortyzację (EBITDA) - także o 16 proc. do 2.301,16 mln zł.

Konkurenci Polkomtela, a więc PTK Centertel i Polska Telefonia Cyfrowa liczbę 10 mln klientów (mierzoną ilością zarejestrowanych w sieci kart SIM) przekroczyli przed kilkoma miesiącami. PTK Centertel, operator sieci Orange miał na koniec pierwszego kwartału 10,42 mln klientów.