Polskie mięso wraca na Ukrainę

Ukraina 20 maja zniesie zakaz importu polskiego mięsa. Takie ustalenia zapadły na spotkaniu polskiej i ukraińskiej strony w Korczowej na Podkarpaciu.

Od wczoraj w Korczowej trwają tam rozmowy ekspertów. Z naszej strony uczestniczą w nich szefowie służb weterynaryjnych i celnych. Wczoraj informowaliśmy, że w Kijowie zapadła już polityczna decyzja w sprawie zniesienia zakazu.

Ukraina wprowadziła zakaz importu polskiego mięsa i produktów mięsnych 26 marca. Jako powód podała nielegalny przerzut wołowiny i wieprzowiny. Według strony ukraińskiej na jej terytorium wwożono z Polski mięso w mikrobusach i wagonach pociągów pasażerskich bez dokumentów weterynaryjnych. Polskie ministerstwo rolnictwa wyjaśniało, że nie cała odpowiedzialność leży po stronie polskiej twierdząc, iż na takie procedery powinny zareagować także ukraińskie służby celne. Podkreślało, że na przemycie tracą głównie legalni eksporterzy tego surowca. Rocznie z Polski na Ukrainę wysyłanych jest około 25 tysięcy ton mięsa.

Ukraina jest drugim po Rosji największym wschodnim odbiorcą naszego mięsa. Od kilku miesięcy mamy zamkniętą granicę na eksport mięsa również Rosją. Sprzedaż do tych dwóch krajów to około 10 procent całego naszego eksportu żywności.