Energa nadal zainteresowana kupnem Stoczni Gdańskiej

Energa jest nadal zainteresowana zakupem Stoczni Gdańskiej. Prezes koncernu zapowiada, że w najbliższym czasie zostanie złożona wstępna oferta. Wciąż jasnej deklaracji w tej sprawie nie sformułowali przedstawiciele właściciela, czyli skarbu państwa.

Koncepcję rozdzielenia kapitałowego Stoczni Gdańskiej i jej właściciela Stoczni Gdynia lansują obecne władze obu spółek. Energa już kilka tygodni temu zadeklarowała, że jest gotowa przejąć pakiet kontrolny akcji Stoczni Gdańskiej, głównie za długi Gdyni, powstałe wskutek niepłacenia za prąd.

Prezes Waldemar Bartelik poinformował, że dziś otrzymał projekt listu o poufności. "Jeśli go podpiszemy, zostanie nam wydane memorandum dotyczące informacji o Stoczni Gdańskiej. Na tej podstawie będziemy mogli złożyć wstępną ofertę"- powiedział prezes Energi.

Koncern jest zainteresownay przejęciem nawet 100-u procent akcji Stoczni Gdańskiej. Na razie zarząd podejmuje działania, które nie wymagają zgody właściciela, czyli skarbu państwa. Do dziś nie zostało zwołane Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, mimo że wniosek w tej sprawie zarząd Energii złożył ponad 3 tygodnie temu.

Pojawiły się natomiast nieoficjalne informacje, że resort skarbu rozważa koncepcję, by w przyszłości Stocznia Gdańska miała 3-ch właścicieli: Energę, Stocznię Gdynia i Agencję Rozwoju Przemysłu.