Gazowe kadry Szałamachy

Wiceminister skarbu Paweł Szałamacha odświeża kadry strategicznej spółki Gaz-System. Do rady nadzorczej tej spółki Szałamacha wprowadził Mariusza Romana, radnego PiS z Gdyni, który do tej pory wsławił się krytyką musicalu ?Hair? za propagowanie narkotyków.

Państwowy Gaz-System to jedna z najważniejszych firm w polskiej energetyce. Od niej zależy bezpieczeństwo dostaw gazu dla klientów w całej Polsce. Ta spółka zarządza siecią rur rozprowadzających gaz po całym kraju oraz połączeniami, przez które importujemy gaz. W razie kryzysu Gaz-System decyduje, kto dostanie mniej surowca.

Kilka dni temu Ministerstwo Skarbu po cichu zmieniło radę nadzorczą Gaz-Systemu. Jak nas poinformowało biuro prasowe ministerstwa, odwołano przewodniczącego rady Jana Matuszewskiego (dyrektor departamentu ewidencji w Ministerstwie Skarbu) i wiceprzewodniczącą Aldonę Kaźmierską (naczelnik z Departamentu Bezpieczeństwa Energetycznego Ministerstwa Gospodarki). Do rady powołano zaś Artura Drzymałę i Mariusza Romana. Biuro prasowe Ministerstwo Skarbu nie podało powodu tych zmian.

Artur Drzymała to naczelnik z departamentu nadzoru III w Ministerstwie Skarbu. Był już w radzie Gaz-Systemu za rządów Marka Belki. Obecnie przewodniczy radzie Karpackiej Spółki Gazownictwa, jednej ze spółek Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

Natomiast 37-letni Mariusz Roman to świeża krew w gazownictwie. Dotąd był znany raczej jako publicysta i polityk. W drugiej połowie lat 90. był dziennikarzem lokalnego "Kuriera Gdyńskiego" i pierwszym korespondentem "Naszego Dziennika" na Wybrzeżu. W latach 1993-2002 był też redaktorem naczelnym "Prawicy Polskiej", pisma związanego ze środowiskiem Wiesława Walendziaka. Od 1998 r. Roman jest radnym Gdyni. Najpierw reprezentował AWS, ale wiosną 2001 r. tworzył rozłamowy klub Przymierze Prawicy-PiS. W czasie wyborów samorządowych w 2002 r. zakładał komitet "Naprzód, Gdynio!", koalicję PiS, Ligi Polskich Rodzin oraz kilkunastu innych organizacji. Jako radny zasłynął z krytyki znanego musicalu "Hair" wystawianego w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Zarzucał musicalowi propagowanie narkotyków, a dyrektorowi teatru serwowanie "jadu demoralizacji moralnej oraz prokomunistycznego pacyfizmu".

Mariusz Roman powiedział nam, że posadę w radzie Gaz-Systemu zaproponował mu wiceminister skarbu Paweł Szałamacha. - Moją nominację odbieram w kategoriach służby dla państwa, a decyzję o moim powołaniu tłumaczyć mogę jedynie chęcią skorzystania z mojego doświadczenia zawodowego - powiedział nam Roman. Poinformował nas, że był dyrektorem oddziału Ekoleasingu, spółki finansowej Banku Ochrony Środowiska, i członkiem rady nadzorczej spółdzielni TBS Czynszówka w Gdyni. Obecnie jest kierownikiem marketingu w Bałtyckiej Bazie Masowej (spółka Portu w Gdyni i Zakładów Azotowych "Puławy"). Był też zatrudniony w Urzędzie Celnym w Gdyni i Wojewódzkim Urzędzie Pracy.

Zmieniona rada Gaz-Systemu może dokonać zapowiadanych od dawna zmian w zarządzie spółki. Decyzję o konkursach na dwóch członków zarządu Gaz-Systemu rada podjęła już w lutym. Ale dotąd konkursów nie ogłoszono.