KIG proponuje podatkowe odpisy na rozwój

Krajowa Izba Gospodarcza opowiada się za tym, aby podatnik rozliczający się według PIT, mógł część swojego podatku przeznaczać na rozwój. Według Izby, wprowadzenie odpisów rozwojowych ożywi gospodarkę.

Eksperci Izby założyli, że od przyszłego roku byłyby dwie stawki podatkowe:18% i 32%. Podatnik płacący tę wyższa stawkę, musiałby 18 procent należnego podatku przeznaczyć dla fiskusa, a pozostałe 14 procent mógłby przeznaczyć - na rozwój. Mogłoby to być na przykład tworzenie nowych miejsc pracy czy rozwój budownictwa.

Płacący niższą stawkę podatkową (18-procentową) mieliby prawo do przeznaczania na rozwój jedynie 15 procent należnego podatku - wynika z projektu KIG..

Pieniędzmi z odpisów rozwojowych, do chwili ich wydatkowania przez danego właściciela, dysponowałby skarb państwa. Cele, na które mogłyby być przeznaczane te środki określiłaby ustawa.

KIG to największa instytucja samorządu gospodarczego w Polsce. Zrzesza ponad 130 organizacji gospodarczych, do których należy około 300 tysięcy przedsiębiorstw.