Kto będzie prezesem ZA Puławy

Już we wtorek możemy poznać nowego prezesa Zakładów Azotowych ?Puławy?. Wśród siedmiu kandydatów na prezesa jest aż pięć osób związanych ze spółką, były prezes huty, a także jeden z byłych menedżerów Zielonej Budki, słynnego producenta lodów

W połowie lutego z posady prezesa Zakładów Azotowych Puławy został odwołany Zygmunt Kwiatkowski. Resort skarbu nie podał powodów tej dymisji. Kwiatkowskiego zastąpił wiceprezes Marcin Buczkowski, ale rada nadzorcza postanowiła ogłosić konkurs, który być może rozstrzygnie się już jutro. Kandydatów było początkowo dziewięcioro, ale dwa zgłoszenia odpadły z powodów formalnych.

Kto ubiega się o stanowisko prezesa jednego z największych w kraju producentów nawozów?

Aż pięcioro kandydatów związanych jest z zakładami w Puławach, m.in. obecny prezes Marcin Buczkowski. To on był jedną z osób odpowiedzialnych za ubiegłoroczny giełdowy debiut spółki. Przyczynił się też do jej dobrych wyników w ostatnich latach.

Kandyduje również Krystyna Murat, w latach 1991-2002 członek zarządu, dyrektor ds. handlowych. Pod koniec jej obecności w zarządzie firma miała nieco gorsze wyniki. W lipcu 2001 r. ZA Puławy nie weszły na giełdę, choć akcje spółki wyceniano na 35-40 zł (podczas ubiegłorocznego debiutu za jedną akcję spółki płacono ponad 50 zł). "Gazeta" dotarła do korespondencji Murat z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W liście z 10 października ubiegłego roku Murat prosiła, aby ABW zbadała prospekt emisyjny spółki, w którym - jej zdaniem - pominięto wiele ważnych dla inwestorów kwestii. - Uważam, że moim obowiązkiem jest start w konkursie. Mam jasną wizję funkcjonowania firmy - mówi Murat. - Co do listu, skoro jestem akcjonariuszem spółki, to muszę dbać o jej interes - dodaje.

Kandydatem na szefa Puław jest również inny były członek zarządu Zenon Gruszecki. Do kierownictwa firmy wszedł on jako przedstawiciel związków zawodowych za czasów prezesa Mirosława Malinowskiego (kierował Puławami do 2002 r.). Szybko utracił zaufanie związkowców, gdy okazało się, że głosował nie po myśli działaczy.

W konkursie startuje też Małgorzata Iwanejko, która w spółce pracowała m.in. jako szefowa marketingu. Epizod w Puławach ma również inny kandydat Waldemar Mazurek. W połowie ubiegłej dekady był kierownikiem wydziału gazów technicznych, pracował także w Anwilu, spółce zależnej PKN Orlen. Przez naszych rozmówców związanych z Puławami jest uważany za czarnego konia konkursu.

O stanowisko prezesa ubiega się też Stanisław Karczewski, na początku dekady związany m.in. ze znaną z produkcji lodów firmą Zielona Budka.

Ostatnim kandydatem jest Jan Kiszka. Do połowy 2004 r. prezes Huty Stalowa Wola. Został zdymisjonowany przez resort skarbu za "zbyt wolne wdrażanie programu restrukturyzacyjnego". Z naszych informacji wynika także, że doszło do konfliktu pomiędzy Kiszką a związkami zawodowymi.