Volvo przejmuje ciężarówki Nissana

Szwedzki koncern Volvo kupuje akcje japońskiego Nissan Diesel, aby umocnić się na rynkach Azji. Nissan Diesel stanie się kolejną marką szwedzkiego producenta ciężarówek.

Za 13 proc. akcji Nissan Diesel, czwartego co do wielkości producenta ciężarówek i autobusów w Japonii, Volvo zapłaci 196 mln dolarów. Do tej pory właścicielem tych akcji był japoński koncern Nissan Motor. W ciągu czterech lat Volvo będzie mogło odkupić 6 proc. akcji producenta ciężarówek, które na jeszcze Nissan Motor. Koncern ten jest kontrolowany przez Renault. Francuski koncern ma też 20 proc. akcji Volvo.

Transakcja umocni pozycję Volvo, który po niemieckim koncernie DaimlerChrysler jest drugim co do wielkości producentem pojazdów użytkowych na świecie. Przejmując kontrolę nad Nissan Diesel Szwedzi zyskają dostęp do sieci sprzedaży tej firmy w Japonii i Azji Południowo-Wschodniej, a także do osiągnięć technologicznych Japończyków. Nissan Diesel sprzedaje rocznie około 40 tys. ciężarówek i autobusów, z tego połowę w Japonii. W kończącym się w marcu roku obrotowym japoński koncern oczekuje, że jego zysk brutto wyniesie 280 mln dolarów i będzie o 7 proc. wyższy niż w poprzednim roku obrotowym.