Rosja i USA poparły rozwój energetyki nuklearnej na szczycie ministrów G8

Moskiewskie spotkanie ministrów energetyki państw G8 Rosja wykorzystała do promocji ropy, gazu i energetyki nuklearnej. Ten ostatni postulat podzielił ministrów najbardziej rozwiniętych państw świat.

Moskiewskie spotkanie ministrów energetyki państw G8 Rosja wykorzystała do promocji ropy, gazu i energetyki nuklearnej. Ten ostatni postulat podzielił

ministrów najbardziej rozwiniętych państw świata.

Rosja, która w tym roku przewodzi grupie państw G8, najbardziej uprzemysłowionych państw świata, wykorzystuje to do promocji ropy naftowej i gazu, swoich głównych zasobów surowcowych. - Chociaż w energetyce rośnie udział alternatywnych źródeł energii, to paliwa kopalne pozostaną podstawą światowej energetyki co najmniej w pierwszej połowie XXI w. - stwierdzono w komunikacie wydanym przez Rosję po czwartkowym spotkaniu ministrów energetyki państw G8. To kontrastuje z komunikatem po zeszłorocznym szczycie G8 w czasie prezydencji brytyjskiej, kiedy promowano energię ze źródeł odnawialnych i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Jeszcze większe zaskoczenie wywołało poparcie Rosji dla "bezpiecznej" energetyki nuklearnej. Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział zebranym w Moskwie ministrom państw G8, że energetyka jądrowa musi być dostępna także dla państw rozwijających się. Poparcie dla rozwoju energetyki nuklearnej podzieliło państwa G8. Rosję poparły USA, Francja, Kanada i Włochy. Zastrzeżenia zgłosiły Niemcy i Japonia. Na szczyt w Moskwie Rosja zaprosiła też nienależące do G8 Chiny, Indie i państwa OPEC, producentów ropy naftowej. OPEC poparł stanowisko Rosji, która domaga się dla dostawców ropy i gazu wieloletnich gwarancji stabilnego odbioru tych surowców przez państwa -konsumentów paliw.