Ptasia grypa się rozprzestrzenia

Toruń, Kostrzyn, Bydgoszcz i Świnoujście - w Polsce są już cztery ogniska ptasiej grypy. - Następne może być zlokalizowane w każdej chwili - mówi główny lekarz weterynarii Krzysztof Jażdżewski

W Świnoujściu zarażoną wirusem H5 martwą nurogęś znaleziono na lodowej krze. Do soboty do badania w Puławach przekazano 31 martwych ptaków odnalezionych na plaży, na wodach portowych, także w centrum miasta.

Położone na 44 wyspach Świnoujście zostało podzielone na dwie strefy - w promieniu trzech kilometrów od miejsca znalezienia zarażonej nurogęsi rozciąga się strefa zapowietrzenia. Miasto czekało na informacje, czy wykryty wirus to groźny dla człowieka H5N1.

Bydgoszcz. W sobotę Państwowy Instytut Weterynaryjny potwierdził obecność wirusa ptasiej grypy także u łabędzia znalezionego 8 marca w Bydgoszczy, na brzegu Brdy, w dzielnicy Smukała Dolna. Obecnie żyje tam w dwóch stadach blisko 50 łabędzi. Nabrzeże natychmiast zostało otoczone taśmą i zdezynfekowane. Strefa zapowietrzenia objęła trzy osiedla na obrzeżach miasta: Smukałę, Opławiec i Piaski. Samochody wyjeżdżające stamtąd muszą przejechać przez maty dezynfekujące. Takie maty zainstalowano też na przystankach autobusowych. Służby sanitarne zapewniają, że ujęcie wody z Brdy nie jest zagrożone. - Codziennie kontrolujemy jakość wody. Na wszelki wypadek lepiej nie pić jej prosto z kranu -mówi Ewa Chrzanowska, wicedyrektor sanepidu.

Kostrzyn. Zakażonego wirusem H5N1 łabędzia znaleziono również nad Wartą, w 17-tysięcznym Kostrzynie na granicy z Niemcami. To jednocześnie obrzeże Parku Narodowego Ujście Warty. Na drogach wyjazdowych z miasteczka wyłożono maty dezynfekujące. Pojawiły się też dwujęzyczne tablice informujące o zagrożeniu.

Ujście Warty jest jednym z największych miejsc postoju i lęgu ptaków wędrownych w Polsce. Teraz przebywa tam 70 tys. gęsi, blisko 20 tys. kaczek oraz prawie 1 tys. łabędzi. W dzień żerują nawet 30 km poza granicami parku.

Toruń. Z wirusem wciąż walczy Toruń, gdzie nad Wisłą tydzień temu potwierdzono pierwszy w Polsce przypadek ptasiej grypy. Padł już piąty łabędź z zagrożonego stada. Jeśli badanie potwierdzi, że ten i poprzedni martwy łabędź były zarażone H5N1, to liczące około 100 sztuk stado może zostać uśpione.