Gilowska: wykluczenie Mecha niezgodne z prawem

Minister finansów Zyta Gilowska uważa, że decyzja o odsunięciu wiceministra Cezarego Mecha z postępowania w Komisji Nadzoru Bankowego była niezgodna z prawem. Oświadczenie tej treści resort zamieścił późnym wieczorem na swojej stronie internetowej.

Przedwczoraj wiceminister finansów Cezary Mech został wyłączony z toczącego się w Komisji Nadzoru Bankowego postępowania w sprawie wniosku włoskiego banku UniCredito, którego celem jest doprowadzenie do fuzji PeKaO i BPH. Decyzję taką podjął przewodniczący Komisji Nadzoru Bankowego, prezes NBP Leszek Balcerowicz.

W swoim oświadczeniu wicepremier Gilowska stwierdziła, że rozstrzygnięcie wydane przez przewodniczącego Balcerowicza nie miało ani podstawy prawnej ani faktycznej.Jej zdaniem w tej sprawie powinny decydować przepisy prawa bankowego, a nie kodeksu postępowania administracyjnego Na tych ostatnich swoją decyzję oparł przewodniczący Komisji Nadzoru Bankowego - stwierdziła wicepremier Gilowska.

Wicepremier uważa też, że nie było podstawy faktycznej do wyłączenia wiceministra Mecha z postępowania. Przewodniczący Komisji Nadzoru Bankowego nie wskazał bowiem faktów wskazujący na brak bezstronności przedstawiciela ministerstwa finansów w Komisji - czytamy w komunikacie ministerstwa finansów.