NBC wyda 600 mln dol., by przyciągnąć kobiety

Medialny koncern NBC Universal wyda 600 mln dol. na przejęcie iVillage, jednego z najpopularniejszych serwisów internetowych dla kobiet w Ameryce

Medialny koncern NBC Universal ogłosił, że przejmie iVillage, jeden z najpopularniejszych serwisów internetowych dla kobiet w Ameryce. Pod marką iVillage i adresem www.ivillage.com kryje się serwis poświęcony zdrowiu, urodzie, rekreacji czy wychowywaniu dzieci.

Portal istnieje od 10 lat, w 1999 r. zadebiutował na giełdzie - kurs akcji pierwszego dnia poszybował z 24 do 100 dol. Miesiąc później akcje zdrożały do 130 dol. Ale w marcu 2001 r., kiedy z hukiem pękała internetowa bańka, papiery iVillage były warte... 38 centów. Spółce udało się przetrwać kryzys - według danych firmy badawczej ComScore w styczniu iVillage był najczęściej odwiedzaną witryną wśród serwisów dla kobiet (ok. 14 mln internautów). W ogólnym rankingu serwis znalazł się na 41. miejscu.

NBC Universal, do którego należą stacje NBC, CNBC, MSNBC, USA i Bravo, zapłaci 8,5 dol. za każdą akcję iVillage - 6,5 proc. więcej, niż wynosił kurs spółki na piątkowym zamknięciu notowań na amerykańskiej giełdzie.

Na co liczy NBC? Z jednej strony na to, że przyciągnie widzów swoich programów telewizyjnych do iVillage, a przez to wyciągnie więcej pieniędzy od firm, które coraz chętniej reklamują się w internecie. Z drugiej - że dla swoich programów zdobędzie internautki odwiedzające iVillage.

Niektórzy mają jednak wątpliwości, czy to dobry mariaż. - Już raczej wyobrażałbym sobie, że taki serwis kupuje wydawca magazynów, który ma już pozycję na rynku dla kobiet - mówi analityk David Card z firmy Jupiter Research. - Choć jak dotąd magazyny nie inwestują w internet - dodaje.

A stacje telewizyjne owszem. W ub.r. News Corp., w którego skład wchodzi też telewizja Fox, kupił za prawie 600 mln dol. MySpace.com, serwis internetowej społeczności, której członkowie dyskutują między sobą o filmach, polityce i kłopotach w pracy.

Z kolei inny medialny gigant Viacom kupił serwis dla młodzieży Neopets poświęcony grom internetowym.