Marek Jurek poparł projekt Samoobrony o NBP

Nowelizacja ustawy o NBP autorstwa Samoobrony nie narusza już niezależności banku centralnego - twierdzi marszałek Sejmu Marek Jurek. Marszałek chce skierować projekt ustawy do pierwszego czytania

Jeszcze na początku tygodnia szef klubu PiS Przemysław Gosiewski przekonywał, że jego partia nie będzie się spieszyć ze zmianami w ustawie o NBP. Zmiany proponowane przez Samoobronę naruszałyby niezależność polskiego banku centralnego, a naszą drogę do euro uczyniły znacznie bardziej wyboistą. - Sejm mógłby zająć się nowelizacją ustawy o NBP najwcześniej za trzy miesiące, te sprawy wymagają poważnych ustaleń - mówił Gosiewski agencji Reuters.

Tymczasem w piątek marszałek Marek Jurek stwierdził, że po korekcie projekt nie narusza już niezależności banku centralnego.

- Na razie ta ustawa została uzgodniona. Niedługo skieruję ją do pierwszego czytania, ale jeszcze decyzji nie podjąłem - powiedział Jurek PAP. Żadna instytucja parlamentarna, komisja ani sejmowi eksperci nie wypowiedzieli się jeszcze na temat zmian, jakie wprowadziła Samoobrona.

Z marszałkiem nie udało się porozmawiać, jednak jego asystent powiedział "Gazecie", że projekt z autopoprawkami Samoobrony Komisja Ustawodawcza oceni w przyszłym tygodniu. - Marszałek będzie czekał na opinię Komisji - powiedział nam Szymon Ruman.

Na zgłoszonym w grudniu projekcie Samoobrony suchej nitki nie pozostawili eksperci. - To projekt całkowicie niezgodny z konstytucją i prawem europejskim. Nie powinien być nawet procedowany. Jeśli jednak zostałby uchwalony i Polska naruszyłaby traktat, Komisja Europejska wszczęłaby procedury sądowe - mówiła Ewa Kozłowska, doradca prawny z Europejskiego Banku Centralnego.

Autopoprawkę Samoobrona przedstawiła we wtorek, wycofując się z zapisu, który miał dać możliwość odwołania prezesa NBP, gdyby Sejm nie przyjął sprawozdania z polityki pieniężnej. Chce za to, by można było odwołać prezesa NBP, gdyby dopuścił się poważnego uchybienia swoim ustawowym obowiązkom.

Samoobrona wciąż chce ograniczyć skład RPP do sześciu członków (plus prezes). W autopoprawce zapisała jako cel NBP "stabilność cen przy jednoczesnym wspieraniu polityki gospodarczej rządu, w tym w szczególności wzrostu gospodarczego i zatrudnienia".

Zmiany w prawie, jeśli dotyczą banku centralnego, muszą być konsultowane z Europejskim Bankiem Centralnym (EBC). - EBC ma świadomość istnienia tego projektu i jeśli władze w Polsce nie uznają za stosowne przeprowadzenia konsultacji, to EBC przypomni o tym obowiązku - powiedział Wiktor Krzyżanowski z biura prasowego EBC, cytowany przez PAP.

Tymczasem Samoobrona jest pewna swego. - Mam nadzieję, że w marcu Sejm będzie już projekt rozpatrywał - powiedział nam Janusz Maksymiuk z Samoobrony.

Nowelizacja ustawy o NBP to jeden z filarów paktu stabilizacyjnego podpisanego przez PiS, LRP i Samoobronę.