Budownictwo społeczne nawet do 350 m. kw

Ministerstwo Transportu i Budownictwa proponuje, by definicją budownictwa społecznego były objęte prawie wszystkie mieszkania poza apartamentami, a także domy poniżej 350 metrów kwadratowych.

Na wyznaczenie własnej definicji zezwala unijne prawo. O tyle jest to ważne, że za dwa lata stawka VAT na budownictwo wzrośnie z 7 do 22 procent. 7-procentową stawką będzie objęte jedynie budownictwo społeczne. Minister Jerzy Polaczek tłumaczył, że zależy nam na tym, by ta definicja był jak najszersza.

Unijny komisarz do praw podatków Laszlo Kovacs proponował nam, by granicą zaliczenia do budownictwa społecznego była cena za mieszkanie w wysokości 100 tysięcy euro. My chcemy iść dalej - tłumaczył minister Polaczek - i granicą jest powierzchnia 350 metrów kwadratowych. Wyjątkiem będą mniejsze domy i meiszkania zawierające elementy luksusowe.

Propozycja resortu precyzuje o jakie elementy luksusowe chodzi. Minister Polaczek wyliczył, że są to korty tenisowe, basen kryty na terenie obiektu, tarasy bądź balkony większe niż 65 metrów kwadratowych. Za element luksusowy uznano również roboty wykończeniowe, których wartość przekracza 50 procent ceny lokalu. Jeśli dwa z tych elementów zostaną spełnione, zastosowanie preferenyjnej stawki VAT-u będzie niemożliwe.

Ministerstwo transportu chce, by ta propozycja obowiązywała od 1 stycznia 2008 roku. Wtedy bowiem wchodzi w życie 22-procentowa stawka VAT na budownictwo.