Dorn będzie mediował między muzułmanami a "Rz"

Wicepremier Ludwik Dorn podjął się mediacji między Muzułmańskim Związkiem Religijnym w Rzeczpospolitej Polskiej a dziennikiem "Rzeczpospolita ". Polscy muzułmanie na razie wstrzymają się ze złożeniem doniesienia do prokuratury o obrazę ich uczuć religijnych przez dziennik "Rzeczpospolita ", który w sobotę przedrukował dwie karykatury Mahometa.

Przewodniczący Najwyższego Kolegium Związku mufti Tomasz Miśkiewicz poinformował dziś dziennikarzy, że Związek na razie powstrzyma się ze złożeniem pozwu do prokuratury w związku z publikacją w "Rzeczypospolitej ". Przedstawiciele Związku spotkali się dziś z wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji Ludwikiem Dornem, który podjął się mediacji między nimi a "Rzeczpospolitą ".

Mufti Miśkiewicz powiedział, że polskich muzułmanów satysfakcjonowałoby opublikowanie przez ten dziennik przeprosin na pierwszej stronie. Według nich dotychczasowe przeprosiny redaktora naczelnego gazety Grzegorza Gaudena są niewystarczające, gdyż powiedział on, że zrobiłby to jeszcze raz. Na razie muzułmanie nie wyznaczyli czasu, do kiedy dziennik miałby zadośćuczynić muzułmanom za obrażenie ich uczuć religijnych, czekają bowiem na efekt mediacji wicepremiera Dorna.

Jednocześnie mufti podziękował polskiemu rządowi za bardzo szybką reakcje i skrytykowanie publikacji karykatur Mahometa. Jak podkreślił świadczy to o szacunku polskiego rządu dla religii muzułmanów i jest dobre dla wizerunku Polski w świecie.