Microsoft łagodzi cenzurę blogów

Po zamknięciu niewygodnego dla chińskich władz bloga Zhao Jinga (znanego też jako Michael Anti) Microsoft spotkał się z gwałtowną krytyką. Jej skutkiem jest zmiana polityki wobec kontrowersyjnych treści

Zmiany ogłosił niespodziewanie główny prawnik firmy Brad Smith. Według niego Microsoft będzie blokował blogi w należącym do firmy serwisie MSN Spaces wyłącznie po otrzymaniu nakazu sądowego lub innego wiążącego prawnie zawiadomienia o tym, że publikowane treści naruszają prawo. Dostęp do zakwestionowanej witryny będzie niemożliwy tylko z terenu państw, w których jej zawartość jest nielegalna. Microsoft poinformuje właściciela zablokowanego bloga o blokadzie i jej przyczynach.

Serwis blogowy MSN Spaces jest bardzo popularny w Chinach: ma tam około 3,3 mln zarejestrowanych użytkowników, a miesięcznie odwiedza go ok. 15 mln Chińczyków.

Microsoft nie jest jedyną firmą, która pomaga chińskim władzom kontrolować internet. Wyszukiwarki MSN Search, Yahoo! Search i Google.cn wyświetlają Chińczykom ocenzurowane wyniki wyszukiwania.