Leszek Czarnecki kupił największy biurowiec we Wrocławiu

Leszek Czarnecki, największy indywidualny inwestor na warszawskiej giełdzie i jeden z najbogatszych Polaków, kupił Poltegor - najwyższy wieżowiec we Wrocławiu

Właścicielem 24-piętrowego biurowca i blisko trzyhektarowej działki była spółka Poltegor-Projekt. Poszukiwania inwestora trwały już od kilku lat. Rozmowy z Czarneckim rozpoczęły się na początku grudnia ub.r. W środę transakcja została zawarta.

Nowym właścicielem Poltegoru jest spółka Wrocław Nieruchomości. Jej prezesem jest Małgorzata Danek, która jednocześnie kieruje należącą do Czarneckiego spółką LC Corp. Ta firma niedaleko Poltegoru buduje Arkady Wrocławskie - warte 100 mln euro centrum biurowo-handlowo-rozrywkowe.

Ile kosztował wieżowiec? - Nie mogę tego zdradzić - zastrzega Jacek Libicki, prezes spółki Poltegor-Projekt. Z nieoficjalnych informacji wynika, że budynek z działką mógł kosztować 15-17,5 mln euro.

Leszek Czarnecki i Małgorzata Danek byli w czwartek nieuchwytni. Rzecznicy spółki LC Corp i również należącej do biznesmena grupy kapitałowej Getin Holding nie chcieli mówić o szczegółach transakcji.

Jakie są plany nowego właściciela? Według naszych informatorów Czarnecki rozważa możliwość wyburzenia wieżowca. Budowany w latach 1971-81 biurowiec mocno się zestarzał. Libicki: - Moim zdaniem w grę wchodzi raczej gruntowna modernizacja.

Po co Czarneckiemu Poltegor? Biurowiec wraz z działką, na której stoi, są częścią tzw. Centrum Południowego. To oczko w głowie władz miasta, jedyne miejsce, gdzie można budować w górę bez ograniczeń. Idealny teren dla dużego inwestora, a władze Wrocławia szukają go od dziesięciu lat.

W tym roku miasto wystawi na przetarg swoją działkę o pow. 4,5 ha. Urzędnicy liczą na co najmniej 100 mln zł. Jeżeli działkę kupi Czarnecki - a wiadomo, że się nią interesuje - będzie miał całe Centrum Południowe.