Hydraulik i pielęgniarka w Eniro

"Znajdziesz łatwo" - przekonują najsłynniejszy polski hydraulik i pielęgniarka w reklamach "Panoramy Firm". Polska Organizacja Turystyczna zaczyna odcinać kupony od swoich pomysłów na promocję Polski

Wydawca "Panoramy Firm" - polska filia szwedzkiego koncernu firma Eniro - porozumiał się z Polską Organizacją Turystyczną i kupił prawa do wykorzystania wizerunku polskiej pielęgniarki i polskiego hydraulika w swoich reklamach w prasie, na billboardach oraz w internecie. Jak powiedział nam Wojciech Komosa, szef działu komunikacji w Eniro Polska, jego firma będzie mogła wykorzystywać obie ich postaci w swoich reklamach do końca tego roku. Udało nam się dowiedzieć również, że POT sprzedała już prawa do wykorzystania tych postaci w telefonach komórkowych. Z samą Organizacją nie udało nam się wczoraj skontaktować.

Co ciekawe, pierwotnym zadaniem polskiego hydraulika i pielęgniarki była promocja Polski za granicą i właśnie tam zrobili oni furorę. Zaczęło się od Francji, gdzie polityk narodowej prawicy Philippe de Villiers wymyślił "polskiego hydraulika" i w ksenofobicznej kampanii przed referendum w sprawie konstytucji europejskiej 29 maja zeszłego roku straszył tym hydraulikiem wyborców, mówiąc o zalewie taniej siły roboczej. POT-owi udało się przekuć ten stereotyp w sukces - polski hydraulik z dowcipnego plakatu przygotowanego przez Polaków zrobił nad Sekwaną prawdziwą furorę. Pielęgniarka była kolejną odsłoną tej akcji.

- Doszliśmy do wniosku, że to był bardzo dobry pomysł na promocję kraju i warto go kontynuować również w Polsce. Poza tym hydraulik i lekarz należą do najczęściej poszukiwanych zawodów w książkach telefonicznych - tłumaczy Wojciech Komosa.

Eniro nie ujawnia budżetu tek kampanii reklamowej, ale według przedstawicieli tej firmy zakup mediów pochłonie "kilka milionów złotych".

Wydawca "Panoramy Firm" jest największym graczem na polskim rynku książek telefonicznych, a swój udział w nim szacuje na 50 proc. Przychody Eniro Polska w 2004 roku wyniosły 325 mln koron szwedzkich (ok. 135 mln zł). Przychody całego koncernu notowanego na giełdzie w Sztokholmie wyniosły 4,92 mld koron szwedzkich (ok. 2,03 mld zł).