IX Ogólnopolski Dzień Judaizmu

Główne obchody IX Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu odbyły się we wtorek w Kielcach. Został ustanowiony w 1998 roku przez Konferencję Episkopatu Polski, co roku odbywa się w innym mieście. Tym razem po raz pierwszy obchody Dnia Judaizmu zorganizowano w mieście i diecezji, w której nie ma wspólnoty żydowskiej.

We wtorek obchody rozpoczęły się otwarciem w bazylice katedralnej wystawy fotograficznej o wizycie Jana Pawła II w Ziemi Świętej, zorganizowanej przez ambasadę Izraela. Potem rozpoczęło się nabożeństwo biblijne z udziałem duchownych chrześcijan różnych wyznań oraz przedstawicieli judaizmu. Modlitwom przewodniczył metropolita poznański i przewodniczący rady Episkopatu Polski ds. dialogu międzyreligijnego abp Stanisław Gądecki - podkreślił, że poprzez wiarę w jednego Boga wszyscy stajemy się braćmi.

Na ustawionej obok ołtarza menorze zapalili świece m.in. Stanisław Krajewski - współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów - oraz Władysław Bartoszewski - przewodniczący Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. - Boże Abrahama, Boże Izaaka i Boże Jezusa Chrystusa, spraw, prosimy Cię, aby płomień tej menory stał się dla nas, chrześcijan i żydów, wezwaniem i zobowiązaniem do rozświetlania świata światłem Bożym - modlił się bp Kazimierz Ryczan, ordynariusz kielecki.

Kieleckie obchody mają jeszcze jeden akcent - odbywają się w roku 60. rocznicy pogromu Żydów w Kielcach. Dzisiaj w miejscu pogromu zostanie odsłonięta tablica z modlitwą Jana Pawła II, jaką włożył w Ścianę Płaczu podczas swojej wizyty w Jerozolimie.

Współorganizatorami obchodów są bp Kazimierz Ryczan i Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.