Targi na giełdę?

Ponad 40 imprez, ok. 10 mln zł zysku i 28. miejsce w rankingu światowych organizatorów targów - tak Międzynarodowe Targi Poznańskie zamknęły ubiegły rok. W tym planują m.in. zorganizowanie nowych imprez. Władze MTP nie wykluczają tez wejścia na Giełdę

Międzynarodowe Targi Poznańskie (MTP) są wciąż największym organizatorem targów w Polsce. W czołówce są też Targi Kielce, należące do grupy kapitałowej MTP (zorganizowały 30 imprez). Nic więc dziwnego, że cała grupa kapitałowa zamknęła rok zyskiem ok. 20 mln zł, z czego połowa przypada na targi poznańskie.

Jak zaznacza Halina Trawa z Polskiej Korporacji Targowej dobre wyniki MTP są także efektem dobrej sytuacji w całej branży. 2005 r. był dla trzecim tłustym rokiem z rzędu. Przybyło imprez, wystawców i zwiedzających.

Jak wynika z prognoz Polskiej Korporacji Targowej, tendencja ta jest stała i umacnia się. W 2005 r. odbyło się ponad 200 targów i wystaw, czyli o ponad 10 proc. więcej niż w 2004 r.. Całkowita powierzchnia wynajęta przez wystawców zwiększyła się o blisko 53 tys. m kw. (12 proc.), do 520 tys. m kw.

Poznańska firma zorganizowała 41 imprez, w których uczestniczyło 11 tys. firm. - Jesteśmy przekonani, że ten rok będzie równie udany - uważa Bogusław Zalewski, prezes MTP. Szacuje on, że zysk targów powinien w tym roku osiągnąć poziom 10-12 mln zł. Ma to zapewnić też kilka nowych imprez. - Pojawi się salon optyczny, targi półfabrykatów do produkcji mebli oraz targi Fitness, Body & Fashion - zapowiada Zalewski.

Władze targów nie wykluczają w przyszłości przekształceń kapitałowych w firmie, należącej dziś do skarbu państwa i Poznania. - Mogłoby się to odbyć poprzez giełdę, która jest najlepszym sposobem pozyskania kapitału potrzebnego na rozwój targów - mówi prezes Zalewski. - Oczywiście taka decyzja należy do właścicieli i rady nadzorczej - podkreśla. Na razie targi starają się o dotacje z UE.