Gumy na eksport, czyli 500 etatów na Opolszczyźnie

W Skarbimierzu w województwie opolskim powstanie fabryka gum do żucia koncernu Cadbury Schweppes. Postawiona za 100 mln euro będzie produkować głównie na eksport

Kilka tygodni temu, gdy koncern ogłosił, że fabryka zostanie wybudowana w Polsce, nie była znana dokładna lokalizacja. Wiadomo było tylko, że w południowo-zachodniej część kraju. We wtorek firma ogłosiła, że wybrała Skarbimierz. Podpisano już list intencyjny z gminą, powiatem brzeskim i Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną "Invest Park".

Wybudowanie zakładu ma pochłonąć 100 mln euro, a firma deklaruje, że będzie to jedna z najnowocześniejszych na świecie fabryk gum do żucia. Produkcja ma się w niej rozpocząć w 2008 r. Początkowo zatrudnienie ma znaleźć 300 osób, a docelowo 500.

Judith Pickering, dyrektor programu inwestycyjnego koncernu, poinformowała, że Polska została wybrana ze względu na dogodne położenie i infrastrukturę drogową zapewniającą dostęp do rynków zachodniej Europy, wykwalifikowaną siłę roboczą oraz entuzjastyczne nastawienie i doskonałą współpracę z administracją lokalną. Koszty nie były najważniejsze.

Zewnętrzna firma konsultingowa przygotowała ranking możliwych lokalizacji i okazało się, że Polska wygrała w nim przed Węgrami i Słowacją.

Cadbury Schweppes (właściciel Wedla) ma znaczne udziały w polskim rynku słodyczy, ale nie liczy się w segmencie gum do żucia. Nie będzie też na razie o niego walczył. Całość produkcji nowej fabryki będzie wysyłana na eksport - do Szwajcarii, Danii i krajów Beneluksu.