Od stycznia przejazd autostradą A4 zdrożeje

Na Gwiazdkę Stalexport dostał prezent od swojej spółki, która zajmuje się eksploatacją płatnej autostrady A4 z Krakowa do Katowic. Autostradowa spółka ma zwrócić Stalexportowi kilkadziesiąt milionów złotych wydanych na A4

W piątek Stalexport ogłosił, że podpisał umowę ze spółką Stalexport Autostrada Małopolska (SAM) w sprawie zwrotu nakładów na budowę i eksploatację odcinka 61 km płatnej autostrady A4 z Krakowa do Katowic.

Aby zapewnić sobie dochody niezbędne m.in. do uregulowania tych należności, firma od połowy stycznia 2006 r. podniesie opłaty za przejazd autostradą dla samochodów osobowych - z 11 do 13 zł (ciężarówki od września zwolnione są z opłat, w zamian za co SAM dostaje rekompensatę od państwa).

Koncesję na budowę i eksploatację A4 Stalexport dostał w 1997 r., jednak pod koniec lipca zeszłego roku minister infrastruktury Krzysztof Opawski przeniósł prawa do koncesji na spółkę SAM. Na podstawie podpisanej teraz umowy Stalexport dostanie od SAM 127 mln zł. Suma ta ma odpowiadać realnej wartości nakładów, jakie Stalexport poniósł na A4 do czasu przekazania spółce SAM koncesji na tę drogę.

Faktycznie Stalexport dostanie na rękę mniej niż zapisano w umowie. Od pierwszej raty 95,25 mln zł płatności odliczone zostanie prawie 67,7 mln zł zobowiązań Stalexportu wobec SAM. W praktyce Stalexport może więc liczyć na ok. 27,5 mln zł. Te pieniądze spółka dostanie jednak dopiero po uzgodnieniu przez SAM z Ministerstwem Transportu zamknięcia finansowego umowy w sprawie inwestycji, które podniosą standard autostrady i będą służyć ochronie środowiska. Na sfinansowanie tych inwestycji o wartości szacowanej na 310 mln zł SAM zamierza zaciągnąć kredyt bankowy. Z ostatniej transzy kredytu SAM ma też spłacić Stalexportowi prawie 31,8 mln zł nakładów poniesionych na A4.

Nie wiadomo, kiedy SAM zacznie zwracać 225 mln zł kredytu, jaki zaciągnęło państwo w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju na modernizację w połowie lat 90. drogi z Krakowa do Katowic. Na razie kredyt ten jest spłacany przez państwo.