Opóźnienia na budowie autostrady A2

Najwcześniej w czerwcu 2006 r. dojedziemy z Poznania do Łodzi autostradą. Nowy odcinek trasy A2 zostanie oddany do użytku z półrocznym opóźnieniem. Oddala się też termin budowy autostrady do Świecka

Opóźnienia na budowie najważniejszej polskiej autostrady

Coraz wolniej na A2

Nowy odcinek trasy A2 z Konina do Łodzi zostanie oddany do użytku z półrocznym opóźnieniem. Będzie gotowy dopiero w czerwcu 2006 r. Oddala się też termin budowy odcinka A2 do Świecka

Autostrada A2 to fragment najważniejszego europejskiego korytarza drogowego Wschód - Zachód. W Polsce do tej pory zbudowano ponad 150 km drogi z Nowego Tomyśla przez Poznań do Konina. Całość, z wyjątkiem obwodnicy Poznania, zbudowała związana z Janem Kulczykiem Autostrada Wielkopolska SA.

Kolejne 100 km trasy z Konina do Łodzi buduje od sierpnia ubiegłego roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Miała to być najszybciej budowana autostrada w Europie. Jej otwarcie planowano na listopad tego roku, choć przedstawiciele GDDKiA odpowiedzialni za budowę byli ostrożni. - 15 miesięcy to zdecydowanie za mało na tak poważną inwestycję - mówili.

W listopadzie stało się jasne, że o otwarciu 100 km nowej drogi nie ma mowy. Tym bardziej że doszły dodatkowe roboty - trzeba m.in. zbudować ekrany ochronne dla ptactwa, bo droga przebiega przez tereny należące do Europejskiej Sieci Ekologicznej "Natura 2000".

Zdaniem Piotra Chodorowskiego z GDDKiA w Poznaniu nowy odcinek będzie gotowy w czerwcu lub nawet lipcu 2006 r. Miał kosztować 324 mln euro, ale koszt wzrośnie o blisko 10 proc. Jedyna dobra wiadomość dla kierowców - co najmniej przez rok po otwarciu A2 z Konina do Łodzi będzie bezpłatna. Nie ma bowiem szans, aby państwo szybko wyłoniło operatora, który będzie pobierał opłaty za przejazd.

Oddala się też budowa odcinka A2 z Nowego Tomyśla do Świecka. Koncesję na budowę ma Autostrada Wielkopolska SA. Jeszcze rok temu wydawało się, że droga może powstać do 2007 r. Ale weszły w życie nowe przepisy, które z opłat za przejazd zwolniły tiry (ich kierowcy muszą kupować winiety, Unia zakazała więc pobierania dodatkowych opłat). Spowodowało to większy ruch tirów na wybudowanym już odcinku A2. Autostrada Wielkopolska SA tłumaczy, że musi teraz przygotować nowe prognozy ruchu na odcinku do granicy w Świecku i na nowo policzyć koszty. Spółka ocenia, że budowa mogłaby się zakończyć na przełomie 2008 i 2009 r. Zapowiada też, że w połowie przyszłego roku wzrosną opłaty za przejazdy samochodów osobowych na A2 z 11 zł do 12 lub 13 zł.