Rząd Francji nie zgodził się na podwyżkę cen gazu

O 3,5 proc. spadł kurs akcji francuskiego koncernu gazowego Gaz de France, kiedy rząd Francji zablokował tej firmie podwyżkę cen gazu od Nowego Roku.

Gaz de France (GdF) chciało od stycznia podnieść ceny gazu o 2,5 proc., tłumacząc to wzrostem cen tego paliwa na międzynarodowych rynkach energetycznych. Jednak rząd Francji zablokował te plany, tłumacząc, że nie zgadza się na podnoszenie cen gazu w środku zimy. Ostatnio raz GdF podniosły ceny od listopada. Podwyżka wyniosła średnio 12 proc., jednak dzięki wprowadzeniu różnych rabatów i dopłat, rachunki za gaz dla gospodarstw domowych wzrosły tylko o 3,8 proc.

Po ogłoszeniu decyzji rząd Francji kurs akcji GdF spadł o 3,5 proc., podczas gdy indeks największych francuskich spółek CAC 40 spadł o 0,02 proc. Decyzję rządu Francji skrytykowały banki inwestycyjne. Citigroup uznało ją za "absolutnie szokującą informację" i oczekuje, że inwestorzy giełdowi będą zmuszeni przy wycenie akcji GdF brać pod uwagę ryzyko polityczne w stopniu większym niż dotąd.