Nie wiemy, kiedy wprowadzono stan wojenny

Ponad połowa Polaków nie wie, kiedy dokładnie wprowadzono stan wojenny. Zdecydowana większość wie natomiast, że wprowadził go generał Wojciech Jaruzelski. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Radia przez Instytut Badania Opinii i Rynku PENTOR.

Badanie pokazje, że 58 procent ankietowanych nie potrafi podać pełnej daty wprowadzenia stanu wojennego, czyli powiedzieć, że było to 13 grudnia 1981 roku. 52 procent Polaków nie zna nawet roku jego ogłoszenia.

Jerzy Głuszyński z Pentora uważa, że wynik nie jest taki zły. Jego niepokój budzi jedynie fakt, że to głównie młodzież nie potrafiła podać daty tego ważnego dla Polski wydarzenia.

Głuszyński zwrócił uwagę że młodzi, którzy sami stanu wojennego nie przeżyli, dowiadują się o nim albo z lekcji historii albo od kogoś z rodziny. Nie są z tym wydarzeniem związani emocjonalnie. Uznał za rzecz naturalną, że najlepiej pamiętamy fakty, których byliśmy świadkami.

Z sondażu wynika także, że 78 procent Polaków kojarzy ze stanem wojennym generała Wojciecha Jaruzelskiego. Jerzy Głuszyński tłumaczy, że w procesie zapamiętywania dużą rolę odgrywają symbole. Takim właśnie symbolem stał się generał Jaruzelski. Drugim symbolem, powtarzającym się zarówno we wspomnieniach, jak i w przekazach prasowych jest mroczny grudzień i atmosfera przygnębienia, towarzysząca wprowadzeniu stanu wojennego.

Pentor przeprowadził sondaż telefonicznie 7 i 8 grudnia na losowo wybranej 800 osobowej próbie dorosłych Polaków. Błąd statystyczny wynosi 3,5 procent.