A może kupić prezent na aukcji?

Internetowe serwisy aukcyjne to dobry wybór, jeśli chcemy kupić komuś na prezent coś rzadkiego, nieosiągalnego w normalnym handlu (np. antyki, przedmioty kolekcjonerskie itp.). Jednak nie tylko. Czasy, gdy e-aukcje kojarzyły się wyłącznie z pchlim targiem, już minęły - obecnie także dla wielu profesjonalnych handlowców jest to sposób na dotarcie do klientów. Dlatego na e-aukcjach nie zawsze trzeba licytować (wiele towarów wystawianych jest ze stałą ceną w tzw. opcji ?Kup teraz?) i często oferowane są tam towary fabrycznie nowe.

Aby kupować w serwisie aukcyjnym, trzeba się tam zarejestrować. Istotna różnica w stosunku do zakupów w zwykłym sklepie elektronicznym jest taka, że serwis aukcyjny to tylko pośrednik (za co niekiedy pobiera prowizję od sprzedającego, ale nigdy nie odpowiada za towar). Naszym prawdziwym kontrahentem jest inny użytkownik, od którego kupujemy, płacąc zwykle przelewem bankowym lub za zaliczeniem pocztowym. Tym bardziej ostrożnie trzeba oceniać wiarygodność kontrahenta i oferty (warto krytycznie przeanalizować opis towaru, zastanowić się, czy cena jest realna, bo może mamy do czynienia z podróbką itp.). Na aukcjach, niestety, zdarzają się oszustwa (których symbolem stała się "cegła w paczce" zamiast kupionego towaru).

Głównym sposobem weryfikacji rzetelności sprzedawcy jest system komentarzy, jakie kontrahenci wystawiają sobie po transakcji, a serwisy aukcyjne pokazują w postaci pozytywnych i negatywnych punktów (dużo "pozytywów" świadczy o tym, że to sprawdzony sprzedawca). Najostrożniejsi mogą kupować, umawiając się na osobisty odbiór towaru.

W razie wątpliwości (np. dotyczących kosztów przesyłki, produktu, pytania, czy sprzedawca udziela gwarancji) można sprzedającemu zadawać pytania mailem lub telefonicznie.

Zdecydowanie największy serwis aukcyjny w Polsce to Allegro.pl, który przed świętami uruchomił nawet specjalną witrynę z katalogiem ułatwiającym dotarcie do popularnych kategorii prezentów. Inne serwisy to Swistak.pl, eBay.pl oraz Aukcje24.pl.