E-zakupy - dobre, bo nie trzeba tankować

W USA zaczyna się przedświąteczna gorączka zakupów, najważniejszy okres dla handlu internetowego. W tym roku do robienia zakupów w internecie dodatkowo przekonują klientów wysokie ceny paliwa

Dla amerykańskich e-handlowców wybija właśnie godzina prawdy. Tradycyjnie przedświąteczne szaleństwo zakupowe w internecie zaczyna się w pierwszy poniedziałek po Święcie Dziękczynienia. Wtedy właśnie ludzie uświadamiają sobie, że czas myśleć o prezentach, oraz wracają po weekendzie do pracy, gdzie często mają do dyspozycji szerokopasmowy internet wygodny do robienia zakupów. Dzień ten - który bywa już nawet w branży określany jako Cyber Monday - przypada właśnie dzisiaj.

Analitycy firmy badawczej comScore Networks przewidują, że w tym roku w Cyber Monday klienci zostawią w internetowych sklepach ponad 380 mln dol. Prognozują także, że w całym tegorocznym okresie przedświątecznym Amerykanie kupią w internecie towary za 19 mld dol. Byłoby to aż o 24 proc. więcej niż rok wcześniej. Podobne wydatki - rzędu 18 mld dol. - prognozuje konkurencyjna firma badawcza Forrester Research.

Zdaniem analityków w tym roku do rozwoju popularności zakupów online przyczynią się także wysokie ceny paliwa - klientom coraz bardziej opłaca się usiąść przed monitorem i zamówić towar, niż jechać po niego wiele kilometrów do centrów handlowych. Z sondażu przeprowadzonego przez firmę America Online wynika, że 49 proc. tych badanych, którzy planują kupować przed świętami w sieci, kieruje się właśnie taką motywacją. Zniechęcająco działa natomiast na klientów obawa o bezpieczeństwo transakcji i o ewentualne defraudacje w internecie (w tym tzw. kradzieże tożsamości i przejmowanie danych kart kredytowych).

Według firmy Shopping.com prowadzącej serwis internetowy porównujący ceny i oferty w różnych e-sklepach w tym roku hitami w sieci będą wszelkie towary związane z Harrym Potterem. Klienci szukają także przenośnych odtwarzaczy DVD, konsoli do gier Xbox 360 oraz odtwarzaczy muzycznych iPod Nano.