Ziobro: zaostrzyć kary za bicie dzieci

Minister sprawiedliwości chce zaostrzenia kar dla sprawców pobić dzieci. Zbigniew Ziobro zapowiedział, że wymiar sprawiedliwości będzie surowo reagował na przypadki przemocy wobec najmłodszych

Zbigniew Ziobro zapowiedział, że jutro wyda wytyczne dla prokuratorów, jak kwalifikować przypadki przemocy wobec najmłodszych. Minister Ziobro uważa, że niektórzy prokuratorzy mają zwyczaj stosowania zbyt ostrożnej kwalifikacji czynu.

Jego zdaniem w niektórych przypadkach możliwa jest zmiana kwalifikacji z pobicia ze skutkiem śmiertelnym - za co grozi do 12 lat więzienia - na zabójstwo lub usiłowanie zabójstwa. Wówczas za taki czyn groziłoby nawet 25 lat więzienia.

- Dorosły człowiek katujący dziecko powinien zdawać sobie sprawę, że może doprowadzić do śmierci - powiedział minister Ziobro. Jego zdaniem, nie można rozpatrywać pobicia małego dziecka tak samo, jak pobicia dorosłego.

Szef biura postępowania przygotowawczego Prokuratury Krajowej prokurator Jerzy Zientek podkreślił, że przypadkach pobić dzieci prokurator powinien zakładać, że sprawca chciał zabić.

Według danych resortu w Polsce toczy się obecnie 10 postępowań w sprawie bestialskich pobić dzieci. Trzy z tych spraw trafiły już do sądu. Zdaniem ministra Ziobry proponowaną zmianę kwalifikacji czynu można by zastosować już w kilku toczących się postępowaniach.

Ministerstwo zamierza też zaproponować zmiany w kodeksie karnym. Według resortowego projektu za znęcanie ze szczególnym okrucieństwem, groziłoby nawet do 25 lat wiezienia - dziś ta kara wynosi do 12 lat pozbawienia wolności.

Czy zaostrzenie kar zmniejszy ilość pobić?