Wedel odzyskuje Hopsy

Cadbury Wedel przejmuje majątek spółki Leaf Poland. W ten sposób znowu w jednej firmie spotykają się dwie części ?starego? Wedla, którego pod koniec lat 90. rozprzedało na kawałki amerykańskie PepsiCo.

Cadbury-Wedel kupi część przedsiębiorstwa Leaf Poland (obecnie Syrena Cukierki), które ma zakończyć działalność. Zatrudni 102 jego pracowników, a razem z majątkiem (linie produkcyjne) zostanie właścicielem znanych wśród konsumentów marek: cukierków Hops!, sezamków AHA i Chałwy Królewskiej. Za ile? Nie wiadomo. Umowa wejdzie w życie 2 stycznia 2006 r. pod warunkiem uzyskania zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W transakcji nie byłoby nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że to powrót do wedlowskich korzeni.

Najsłynniejszy z polskich producentów słodyczy o przedwojennym rodowodzie spółka E.Wedel została przejęta przez PepsiCo. w 1991 r. Początkowo był to sztandarowy przykład prywatyzacji. Kilka lat później okazało się, że inwestorowi strategicznemu nie zależy na całej firmie, a jedynie na jej części produkującej słone przekąski. W rezultacie produkujący cukierki warszawski zakład Syrena PepsiCo sprzedano fińskiemu Leaf, część czekoladowa wpadła w ręce Cadbury, a fabryka ciasteczek (delicje, pieguski) w Płońsku - francuskiego Danone. PepsiCo. zatrzymało sobie tylko nową fabrykę chipsów Frito Lay w Grodzisku Mazowieckim. Znak towarowy E.Wedel został przy czekoladzie Cadbury i ten inwestor mógł tak nazwać swoją spółkę.

Bliskie związki Wedla z Leaf zostały zasygnalizowane latem tego roku, gdy przejął on dystrybucję w Polsce wyrobów Leaf. - Najbardziej wartościowe dla Cadbury-Wedel jest przejęcie Hops! - to 7 proc. rynku cukierków. Asortyment Leaf sprzedaje się także latem, w okresie tradycyjnie słabym dla czekolady. W efekcie tej transakcji nie będzie kanibalizmu marek, bo asortymenty się uzupełniają - powiedziała nam Bogna Sikorska, analityk branży spożywczej w Biurze Maklerskim BGŻ.