Marek Jurek marszałkiem Sejmu

Poseł Marek Jurek z PiS został wybrany na marszałka Sejmu. Za jego kandydaturą głosowało 265 posłów. W głosowaniu odpadł kandydat PO Bronisław Komorowski, który dostał 133 głosy.

- Przede wszystkim chciałbym, żeby Sejm dobrze pracował, żeby Polska miała jak najszybciej rząd, żeby istniały dobre warunki współpracy parlamentu z rządem i klubów parlamentarnych wewnątrz Sejmu - powiedział dziennikarzom Marek Jurek tuż po tym gdy został wybrany na marszałka Izby.

Zaznaczył, że wybór marszałka "nie mógł czekać", bo Sejm "musi przystąpić do pracy". "W tej chwili w Sejmie jest już czterdzieści projektów" - podkreślił.

Powtórzył także, że jego osoba "nie będzie przeszkodą" dla tworzenia koalicji PO-PiS. "Wręcz będę starał się to ułatwiać" - zadeklarował Jurek.

Sejm zdecydował też, że będzie 5 wicemarszałków Izby. Posłowie przyjęli uchwałę w tej sprawie. Za - głosowało 325, przeciw 128, wstrzymało się dwóch. Po głosowaniu nad projektem zarządzono kolejną przerwę w obradach.

O liczbę wicemarszałków także toczył się spór między PiS i PO. Platforma chciała, by było ich czterech, a PiS - pięciu, tak by w Prezydium Sejmu były reprezentowane wszystkie kluby.

Dlaczego Jurek?

Uzasadniając zgłoszenie kandydatury Marka Jurka, szef klubu PiS Ludwik Dorn powiedział, że jest to wynik postawy Platformy Obywatelskiej. Jego zdaniem, nie odpowiedziała ona pozytywnie na kolejne propozycje składane PO przy tworzeniu rządu.

Jan Rokita z Platformy Obywatelskiej przekonywał natomiast, że marszałek Sejmu powinien wywodzić się z jego ugrupowania. Pytał, czy społeczeństwo głosując prawie po równo na PO i PiS oddało monopol władzy PiS-owi, czy też chciało politycznej równowagi.

Z kolei, lider PO Donald Tusk ocenił, że ewentualny wybór Marka Jurka na marszałka Sejmu "znacznie zawęża pole działania" w rozmowach koalicyjnych. Nie chciał jednoznacznie powiedzieć, czy oznacza to koniec rozmów o utworzeniu koalicji Platformy Obywatelskiej z Prawem i Sprawiedliwością. Donald Tusk stwierdził ponadto, że w ten sposób PiS wypowiada warunki, które samo zaproponowało Platformie. Przypomniał, że pierwotnie - po wygraniu wyborów parlamentarnych - PiS zaoferowało PO fotel marszałka Sejmu.

Donald Tusk podkreślił też, że chciałby dobrej współpracy z braćmi Kaczyńskimi, jednak nie na zasadzie uznania ich dyktatorskich zapędów. Dodał, że jeżeli PiS zdecyduje się wziąć pełnię władzy, musi wziąć za to pełną odpowiedzialność.

Kim jest Marek Jurek?

Od końca lat 70. zaangażowany w działalność opozycji. Był współzałożycielem Ruchu Młodej Polski i członkiem władz krajowych Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W latach 80. pracował w redakcji podziemnej "Polityki Polskiej" i emigracyjnych "Znaków Czasu".

W 1989 był współzałożycielem Zjednoczenia Chrześcijańsko Narodowego, w którym pełnił funkcje wiceprezesa i przewodniczącego Rady Naczelnej. W latach 1989-93 był posłem na Sejm RP, w latach 1991-93 wiceprzewodniczącym sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Od 1995 roku do 2001 członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a w początkowym okresie jej przewodniczący.

W latach 2001-2002 był członkiem Przymierza Prawicy. Po zjednoczeniu Przymierza Prawicy z Prawem i Sprawiedliwością 2 czerwca 2002 roku został wiceprezesem tej partii. W 2003 roku na zjeździe PIS razem z mniejszością działaczy opowiedział się przeciw uchwale wzywającej do głosowania za wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej. W 2005 roku po raz czwarty uzyskał mandat poselski.

Współpracownik kwartalnika "Christianitas". Autor książki "Reakcja jest objawem życia".

Marek Jurek jest zwolennikiem zachowania przez Polskę zrównoważonej pozycji w Europie, otwarcie mówi o konieczności porozumienia z Rosją.

Czy wybór Marka Jurka na marszałka Sejmu oznacza ostateczny krach rozmów koalicji PiS-PO?